Trwa ładowanie...
d34mowr

Pamiętnik Żydówki z dwóch powstań

d34mowr
d34mowr

Nazywała się Pola Elster. Była młodą Polką pochodzenia żydowskiego o skrajnie lewicowych poglądach. Podczas wojny znalazła się na terenie getta, gdzie wstąpiła do ŻOB. W 1943 roku wzięła udział w powstaniu na terenie żydowskiej dzielnicy. Po stłumieniu oporu przez Niemców została wywieziona do obozu pracy w Poniatowej.

Szybko stamtąd uciekła i wróciła do Warszawy, gdzie dalej działała w konspiracji. W sierpniu 1944 roku z biało-czerwoną opaską na ramieniu znów wyruszyła walczyć z Niemcami. Poległa 27 września na Żoliborzu. Miała 35 lat. Z płonącego na jej ciele ubrania jej siostra Wanda (również walczyła w powstaniu) w ostatniej chwili zabrała dziennik, który Pola pisała od 1943 roku.

Zaraz po wojnie Wanda wyjechała do Izraela, a zapomniany notatnik Poli wylądował w pudełku na strychu jej domu. Gdy umarła w zeszłym roku, jej syn Naczi Rottenberg zabrał się do porządkowania papierów po matce i znalazł dziennik. Ponieważ nie czyta po polsku, zaniósł go do Muzeum Bojowników Getta w Izraelu. Tam notatnik został zabezpieczony przez archiwistów i przetłumaczony na hebrajski.

– Niestety, większość kartek uległa zniszczeniu, ale mimo to jest to prawdziwy historyczny skarb. Widać na nim ślady płomieni z powstania, a na jego stronach opisane zostało wiele wstrząsających faktów dotyczących losu polskich Żydów – mówi „Rz” Jossi Szaliw, szef archiwum muzeum, które znajduje się w założonym przez polskich Żydów kibucu Lohamei Hagetaot na północy Izraela.

Dziennik Poli Elster jest jednym z setek dokumentów, jakie trafiły do muzeum w wyniku „Operacji Strych”. Pracownicy placówki zaapelowali do Żydów w Izraelu, Polsce, USA i innych krajach, by zajrzeli na strychy, do piwnic i szuflad, w których mogą znajdować się papiery pozostawione przez ocalałych z Zagłady.

Więcej w aktualnym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj