Pamiętnik powstańca styczniowego Jana Szuberta wydano w Częstochowie
Pamiętnik powstańca styczniowego Jana Szuberta wydano właśnie w Częstochowie. Walka, przymusowe roboty, zesłanie na Syberię, akt łaski wybłagany przez matkę u samego cara - to barwne, ale i tragiczne losy jego autora.
Pamiętnik powstańca styczniowego Jana Szuberta wydano właśnie w Częstochowie. Walka, przymusowe roboty, zesłanie na Syberię, akt łaski wybłagany przez matkę u samego cara - to barwne, ale i tragiczne losy jego autora.
"To ciekawa i tak wzruszająca historia, że mogłaby być podstawą scenariusza filmowego. Z jednej strony bardzo osobista, z drugiej z walorami opowiadania literackiego. Mnie ujęła skromność i pokora, z jaką Jan Szubert przyjął zesłanie" - powiedziała PAP Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego, które wraz z Archiwum Państwowym w Częstochowie wydało książkę. We wtorek podczas uroczystości rocznicowych 150. rocznicy powstania w Częstochowie odbędzie się promocja książki, którą opracowała Zofia Strzyżewska. To również ona odnalazła rękopis w zbiorach działu rękopisów Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Autorem "Pamiętnika częstochowianina - powstańca styczniowego" jest Jan Szubert (1843-1937), urodzony w Częstochowie w 1843 roku, w 1937 roku pochowany na miejscowym cmentarzu św. Rocha.
W 1856 r. Szubert ukończył szkołę miejską, następnie uczył się malarstwa w warsztacie Józefa Urbańskiego. Wprowadzony do konspiracji w 1862 r. przez paulina o. Bonawenturę Gawełczyka i dr. Juliana Kalinkę, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku wyszedł do powstania. Walczył w południowo-wschodniej Polsce w okolicach Częstochowy, Kielc i Piotrkowa. Aresztowany 24 grudnia 1863 roku, był więziony w Piotrkowie.
Za udział w powstaniu został skazany na 3 lata ciężkich przymusowych robót, a następnie na dożywotnie osiedlenie na Syberii. Uratowała go matka, która jesienią 1871 roku na dworcu w Częstochowie dostała się przed oblicze cara Aleksandra II i wyjednała akt łaski dla swojego syna. W 1872 r. Jan wrócił do Częstochowy. Nie był to jednak koniec dramatycznych wydarzeń w jego życiu - w wyniku choroby stracił ukochanego syna.
Promocja pamiętnika odbędzie się podczas wtorkowej konferencji naukowej pt. "Powstanie styczniowe w regionie częstochowskim i województwie kaliskim 1863-1864" w Ratuszu Miejskim. Zaplanowano też otwarcie wystawy poświęconej powstaniu, przygotowanej przez Muzeum Częstochowskie. Władze miasta uczczą pamięć poległych w powstaniu na częstochowskich cmentarzach - w mieście znajduje się 12 grobów uczestników powstania styczniowego.
Wieczorem w jasnogórskiej bazylice odprawiona zostanie msza św. z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, której przewodniczyć będzie bp Jan Wątroba. Po Apelu Jasnogórskim, na placu przed sanktuarium zaplanowano "świetlny" wiwat na cześć bohaterów narodowych.