Trwa ładowanie...

Pamiętnik powstańca styczniowego Jana Szuberta wydano w Częstochowie

Pamiętnik powstańca styczniowego Jana Szuberta wydano właśnie w Częstochowie. Walka, przymusowe roboty, zesłanie na Syberię, akt łaski wybłagany przez matkę u samego cara - to barwne, ale i tragiczne losy jego autora.

Pamiętnik powstańca styczniowego Jana Szuberta wydano w CzęstochowieŹródło: "__wlasne
d1hm3kt

Pamiętnik powstańca styczniowego Jana Szuberta wydano właśnie w Częstochowie. Walka, przymusowe roboty, zesłanie na Syberię, akt łaski wybłagany przez matkę u samego cara - to barwne, ale i tragiczne losy jego autora.

"To ciekawa i tak wzruszająca historia, że mogłaby być podstawą scenariusza filmowego. Z jednej strony bardzo osobista, z drugiej z walorami opowiadania literackiego. Mnie ujęła skromność i pokora, z jaką Jan Szubert przyjął zesłanie" - powiedziała PAP Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego, które wraz z Archiwum Państwowym w Częstochowie wydało książkę. We wtorek podczas uroczystości rocznicowych 150. rocznicy powstania w Częstochowie odbędzie się promocja książki, którą opracowała Zofia Strzyżewska. To również ona odnalazła rękopis w zbiorach działu rękopisów Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Autorem "Pamiętnika częstochowianina - powstańca styczniowego" jest Jan Szubert (1843-1937), urodzony w Częstochowie w 1843 roku, w 1937 roku pochowany na miejscowym cmentarzu św. Rocha.

W 1856 r. Szubert ukończył szkołę miejską, następnie uczył się malarstwa w warsztacie Józefa Urbańskiego. Wprowadzony do konspiracji w 1862 r. przez paulina o. Bonawenturę Gawełczyka i dr. Juliana Kalinkę, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku wyszedł do powstania. Walczył w południowo-wschodniej Polsce w okolicach Częstochowy, Kielc i Piotrkowa. Aresztowany 24 grudnia 1863 roku, był więziony w Piotrkowie.

d1hm3kt

Za udział w powstaniu został skazany na 3 lata ciężkich przymusowych robót, a następnie na dożywotnie osiedlenie na Syberii. Uratowała go matka, która jesienią 1871 roku na dworcu w Częstochowie dostała się przed oblicze cara Aleksandra II i wyjednała akt łaski dla swojego syna. W 1872 r. Jan wrócił do Częstochowy. Nie był to jednak koniec dramatycznych wydarzeń w jego życiu - w wyniku choroby stracił ukochanego syna.

Promocja pamiętnika odbędzie się podczas wtorkowej konferencji naukowej pt. "Powstanie styczniowe w regionie częstochowskim i województwie kaliskim 1863-1864" w Ratuszu Miejskim. Zaplanowano też otwarcie wystawy poświęconej powstaniu, przygotowanej przez Muzeum Częstochowskie. Władze miasta uczczą pamięć poległych w powstaniu na częstochowskich cmentarzach - w mieście znajduje się 12 grobów uczestników powstania styczniowego.

Wieczorem w jasnogórskiej bazylice odprawiona zostanie msza św. z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, której przewodniczyć będzie bp Jan Wątroba. Po Apelu Jasnogórskim, na placu przed sanktuarium zaplanowano "świetlny" wiwat na cześć bohaterów narodowych.

d1hm3kt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hm3kt