Trwa ładowanie...

Pałac Kultury i Nauki jest zabytkiem

Pałac Kultury i Nauki (PKiN) został wpisany do rejestru zabytków; zdecydował o tym w piątek p.o. wojewódzkiego konserwatora zabytków Maciej Czeredys.
Share
Pałac Kultury i Nauki jest zabytkiem
Źródło: Inne
ditb680

Decyzja ta uprawomocni się po 14 dniach – powiedział Maciej Czeredys.

Liczący ponad 50 lat Pałac Kultury i Nauki, zbudowany jako dar narodów Związku Radzieckiego dla Polski, jest najwyższą budowlą w Warszawie i jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy.

Ostateczna decyzja o wpisaniu PKiN do rejestru zabytków ważyła się przez kilka ostatnich tygodni. Była wstrzymywana, ponieważ z dokumentacją chciał się zapoznać wojewoda mazowiecki Wojciech Dąbrowski.

ditb680

W ubiegłym tygodniu Dąbrowski ogłosił, że nie będzie wpływał na decyzję konserwatora. Dokumentację zwrócił mu wraz z pismem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, w myśl którego Pałac nie przedstawia walorów uzasadniających uznanie za chroniony prawem zabytek. „Gmach pałacu w sensie jego koncepcji jest zaprzeczeniem architektonicznej racjonalności we wszystkich jej aspektach ekonomicznych, technicznych, estetycznych i urbanistycznych” – pisali architekci z PAN.

– Wziąłem te głosy pod uwagę. Trudno jednak było uznać, że wnoszą wiele do postępowania, gdyż na gruncie ustawy o ochronie zabytków nie oceniamy wartości użytkowej zabytków. Budynki oceniamy tylko z punktu widzenia historycznego – pewnej funkcji historycznej, znaczenia dla sztuki i nauki – zapewnił PAP Czeredys.

Ostatecznie konserwator uznał, że wartości poznawcze tego obiektu są na tyle duże, że zasadne jest wpisanie PKiN do rejestru zabytków. * *Uznanie budynku za zabytek oznacza przede wszystkim to, że wszelkie w nim zmiany, m.in. remont, przebudowa, rozbudowa – wymagają zgody konserwatora zabytków.

W bliskiej perspektywie planowanego na lato remontu Sali Kongresowej oznacza to, że nie straci ona 700 miejsc siedzących. W przypadku remontu zabytku można będzie bowiem zastosować odstępstwo od unijnych przepisów, które określają wielkość odstępów pomiędzy rzędami foteli w takich salach.

ditb680

Pomysłodawcą budowy PKiN był Józef Stalin, a projekt opracował architekt Lew Rudniew. Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina budowniczowie wznosili przez 1175 dni. Oficjalnie przekazano go Polsce 22 lipca 1955 r.

Przez lata Pałac gościł dziesiątki polityków i znakomitości świata kultury. PKiN odwiedzili m.in. premier Indii Jawaharlal Nehru, kosmonauci Jurij Gagarin i Walentyna Tierieszkowa, a także przywódca Jugosławii Josip Broz-Tito. W Sali Kongresowej Pałacu występowali m.in. Marlena Dietrich, Ella Fitzgerald, Jan Kiepura i The Rolling Stones. Odbywały się w niej zjazdy PZPR, również ten ostatni w 1990 r.

W latach 90. było wielu chętnych do przebudowy Pałacu. Projekty nie mogły być jednak zrealizowane, m.in. ze względu na wysokie koszty, niektóre uznano zaś za mało poważne.

W sylwestrową noc 2000 roku na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar. Jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów.

ditb680

Zbudowany z kamienia i piaskowca pałac mierzy do czubka iglicy 230,68 m i liczy 42 piętra. Na powierzchni 123 tys. m kw. znajduje się niemal 3290 pomieszczeń. Zajmuje je m.in. Polska Akademia Nauk i Polska Fundacja Upowszechniania Nauki, szkoła wyższa, polski komitet UNESCO, banki i wiele firm. Działają Pałac Młodzieży, teatry, Muzeum Techniki i Kinoteka.

Na wysokości 30. piętra PKiN znajduje się taras widokowy.

ditb680

Podziel się opinią

Share
ditb680
ditb680