Trwa ładowanie...
film
23-04-2010 13:36

„Pachnidło” od 12. stycznia w kinach

Thriller „Pachnidło. Historia mordercy”, ekranizacja znanej powieści Patricka Sueskinda w reżyserii Niemca Toma Tykwera, trafi na ekrany polskich kin 12 stycznia.

„Pachnidło” od 12. stycznia w kinachŹródło: Inne
d1lieef
d1lieef

Zobacz specjalny serwis poswiecony filmowi pachnidlo.wp.pl Jego bohaterem jest seryjny morderca o genialnym węchu. Zajmując się tworzeniem perfum, chce stworzyć idealny zapach, wydestylowany z ciała człowieka; w tym celu morduje młode dziewice. W filmie wystąpili m.in. Alan Rickman i Dustin Hoffman. PACHNIDŁO - HISTORIA MORDERCY. ZOBACZ ZDJĘCIA Z PREMIERY FILMU

„Pachnidło” to jedna z najdroższych produkcji w historii kina europejskiego; budżet filmu wyniósł 50 milionów euro – informują dystrybutorzy obrazu, Gutek Film i Instytucja Filmowa Max-Film.

Akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji. Jan Baptysta Grenouille, człowiek obdarzony węchem idealnym, robi karierę jako twórca perfum. Komponując niespotykane zapachy, osiąga w swym fachu nadzwyczajne efekty.

Grenouille urodził się w 1744 roku na śmierdzącym targu rybnym w Paryżu, jako niechciane dziecko. Pierwsze lata życia spędził w sierocińcu, gdzie pozostali wychowankowie – wyczuwając, że dziecko to jest inne niż one – próbowali go udusić. W wieku sześciu lat Grenouille nie umiał jeszcze mówić. Już wtedy jednak stało się jasne, że chłopiec posiada rzadki dar: fenomenalny węch.

d1lieef

Dorosły Grenouille przemierza paryskie ulice, poznając miasto z całym bogactwem jego zapachów. Pewnego dnia wyczuwa najbardziej rozkoszną woń z dotychczas mu znanych. Okazuje się, że jej źródłem jest młoda dziewczyna z koszem śliwek. Grenouille, próbując na swój demoniczny sposób posiąść jej zapach, morduje dziewczynę. Jednak cudowny zapach bezpowrotnie umyka wraz z życiem ofiary. Grenouille postanawia go odzyskać.

Zgłasza się do doświadczonego twórcy perfum, Baldiniego, i zostaje jego uczniem. Mistrz wyprawia go do słynącego z produkcji perfum miasta Grasse. Tam Grenouille ponownie czuje przepiękną woń – dobiega ona znów od kobiety, pięknej Laury, córki bogatego kupca Antoine'a Richisa. Plan o skomponowaniu idealnego zapachu nabiera mocy. Grenouille postanawia wydestylować woń żywej istoty. Mieszkańcy Grasse zaczynają znajdować ciała zamordowanych dziewcząt.

W rolę Grenouille'a wcielił się 26-letni Brytyjczyk Ben Whishaw, znany dotąd jako aktor londyńskich teatrów. Producenta perfum Baldiniego zagrał Dustin Hoffman, kupca Richisa – Alan Rickman, a piękną Laurę – 16-letnia Brytyjka Rachel Hurd-Wood.

„Pachnidło” ma polski akcent. Charakteryzatorem na planie był Polak Waldemar Pokromski, który pracował także m.in. przy „Liście Schindlera” Stevena Spielberga i „Pianiście” Romana Polańskiego. 41-letni Tykwer ma na koncie m.in. filmy „Biegnij, Lola, biegnij” (1998) i „Niebo” (2002, na podstawie scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza)
.

Patrick Sueskind , pisarz niemiecki (ur. 1949), napisał Pachnidło w 1985 roku. Książka została przetłumaczona na ponad 40 języków.

d1lieef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lieef

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj