Trwa ładowanie...
warszawa
23 kwietnia 2010, 13:36

Pałac Kultury będzie wpisany do rejestru zabytków

Pałac Kultury będzie wpisany do rejestru zabytkówŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

W przyszłym tygodniu Warszawie przybędzie nowy zabytek. Pod ochroną znajdzie się Pałac Kultury. Będzie najwyższym zabytkiem w Polsce.

O planach wpisania gmachu do rejestru zabytków mówi się od lat. Występowało o to m.in. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, ale dopiero projekt gruntownej przebudowy Sali Kongresowej na teatr muzyczny przyspieszył bieg wypadków. Służby konserwatorskie postanowiły nie dopuścić do zniszczenia oryginalnego wnętrza. W październiku wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisywania Pałacu Kultury do rejestru, w listopadzie stołeczny konserwator nakazał wstrzymać prace budowlane.

Gmach projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa od ponad 50 lat góruje nad stolicą. Ma 230,6 m wysokości i budzi skrajne uczucia warszawiaków. Jedni się do niego przyzwyczaili, nawet polubili. Wielu, zwłaszcza młodych, ludzi widzi w Pałacu Kultury symbol Warszawy. Jednak nie brakuje też osób, które wciąż traktują go jako „dar Stalina” i „sowiecki but”, dowód zniewolenia Polski w czasach PRL-u i obce ciało w miejscu zrównanej z ziemią przedwojennej tkanki miasta.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj