Otwarto wystawę o Ryszardzie Cieślaku - aktorze Jerzego Grotowskiego
Niedostępne na co dzień oryginalne fotografie, plakaty, afisze, rekwizyty oraz prywatną korespondencję Ryszarda Cieślaka (1937-1990) można oglądać na otwartej w piątek w Kaliszu wystawie „Ryszard Cieślak - aktor Jerzego Grotowskiego”.
Ekspozycja otwiera kaliski program przygotowany w ramach ogłoszonego przez Unesco Roku Jerzego Grotowskiego - wybitnego reżysera, aktora, teoretyka teatru i kreatora współczesnego oblicza sceny niezależnej. Program obfituje w wystawy, spektakle, pokazy filmowe, prelekcje i wykłady.
- Postać i dokonania zmarłego 10 lat temu Mistrza są szczególnie bliskie Kaliszowi z uwagi na związki artysty ze sceną Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, z której wywodził się jego bliski współpracownik - kaliszanin Ryszard Cieślak - powiedziała szefowa wydziału kultury miejscowego magistratu, Marzena Ścisła.
W jednej z gablot pokazano oryginalny list Jerzego Grotowskiego do Agnieszki Cieślak, napisany w Nowym Jorku, w tydzień po śmierci jej ojca: „Piszę do pani jako do córki Ryszarda, a za pani pośrednictwem do całej Jego rodziny. Pragnę wyrazić całą głębię smutku i poczucia utraty. Chciałbym przekazać Państwu, że te kondolencje nie są formalne, ale pochodzą z realnego poczucia bólu” - napisał Grotowski .
Na wystawie znalazły się też fotografie rodzinne Cieślaka i jego rodziców, zdjęcia wykonane w Parku Miejskim w Kaliszu, grobu Cieślaka na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, zespołu Teatru Laboratorium we Wrocławiu z 1966 r., na których widać także Maję Komorowską, Stanisława Kierskiego i Ludwika Flaszyna.
Pokazano także wycinki z prasy zagranicznej, listy i kartki z podróży Cieślaka, a nawet jego prawo jazdy i należącą do niego legitymację nr 20 Instytutu Aktora Teatru Laboratorium we Wrocławiu. Na wystawie jest też jedyny zachowany do dziś plakat, na którym w 1956 r. zespół teatralny przy Klubie Fabrycznym Kaliskiej Fabryki Pluszu i Aksamitu zaprasza do Sali Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Wśród wykonawców wymieniono m.in. Ryszarda Cieślaka, grającego rolę Kirkora. Na wystawie można obejrzeć również płaszcz, buty i laski Cieślaka.
W ramach Roku Grotowskiego kaliszanie obejrzą też pokaz filmowego zapisu wyreżyserowanego przez Grotowskiego spektaklu „Akropolis”. Kulminacją obchodów będzie seminarium poświęcone twórczości autora manifestu Ku teatrowi ubogiemu , w którym będą uczestniczyć m.in. Maja Komorowska, prof. Janusz Degler , Alina Obidniak, prof. Dariusz Kosiński .
Cieślak związał się po studiach w Krakowie z Teatrem 13 Rzędów, przemianowanym później na Teatr Laboratorium. Zasłynął przede wszystkim kreacjami w „Księciu Niezłomnym” i „Apocalypsis cum figuris”. W 1985 r. zagrał w „Mahabharacie”, słynnym przedstawieniu zrealizowanym przez Petera Brooka . Zmarł w Houston.