Trwa ładowanie...

Otwarto wystawę 'Jerzy Giedroyc - książę emigrantów'

Otwarto wystawę 'Jerzy Giedroyc - książę emigrantów'Źródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Dziesiątki fotografii i wydawnictw można oglądać na wystawie " Jerzy Giedroyc - książę emigrantów", którą z okazji przypadającego w tym roku 60-lecia paryskiej "Kultury" otwarto w piątek w Kaliszu.

Ekspozycję przygotowały Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu i Muzeum Okręgowe w Kaliszu. Można ją oglądać do czerwca.

Jerzy Giedroyc urodził się 27 lipca 1906 r. w Mińsku. Był założycielem Instytutu Literackiego w Rzymie (1946 r.), wydawcą i redaktorem miesięcznika "Kultura". Współpracował z wybitnymi polskimi publicystami i pisarzami emigracyjnymi, m.in. Andrzejem Bobkowskim, Józefem Czapskim, Witoldem Gombrowiczem, Konstantym Jeleńskim, Juliuszem Mieroszewskim, Czesławem Miłoszem, Gustawem Herling-Grudzińskim, Jerzym Stempowskim. Zmarł w 2000 r. w Maisons-Laffitte (Francja).

Prezentowane na wystawie plansze przybliżają jego postać oraz najbliższych przyjaciół i współpracowników "Kultury". Są wypowiedzi m.in. Adama Michnika, który nazwał Giedroycia księciem.

d37q5yw

"Ten uparty Litwin był najświetniejszym może Polakiem XX wieku, był naszym polskim Aleksandrem Hercenem czasów komunistycznej dyktatury" - pisał Michnik.

Na wystawie przypomniano, że przez długie lata nikt nie wierzył, że wizja Giedroycia wolnej Polski, która będzie układać się z wolną Ukrainą, Litwą i Białorusią, a także z demokratyczną Rosją, jest realną. Jego wielkość polegała na odwadze, wyobraźni, konsekwencji i niezależności - czytamy na prezentowanych planszach.

Pokazano na nich także lata powstawania Instytutu Literackiego w Paryżu, najstarsze wydania "Kultury", a także postaci Zofii i Zygmunta Hertzów, Marii i Józefa Czapskich.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj