Wystawę zdjęć i grafik zainspirowanych twórczością Marka Hłaski otwarto we wtorek we Wrocławiu. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie MłodaRP w ramach projektu „Teraz Hłasko”.
Na wystawie zaprezentowanych zostało pięć zdjęć i trzy grafiki. Przy każdej pracy znajduje się cytat z dzieł zmarłego w 1969 r. pisarza.
Jak powiedział organizator akcji „Teraz Hłasko”, Marcin Żukowski, wystawa ma pokazać, że mimo upływu lat twórczość Hłaski jest aktualna, a może być także inspirująca.
- Prace na wystawę wybieraliśmy wspólnie ze znajomymi i mamy nadzieję, że dadzą one do myślenia wszystkim zwiedzającym - mówił Żukowski.
Wystawę przygotowaną we wrocławskiej Mediatece można oglądać do 26 listopada.
Akcja „Teraz Hłasko” to inicjatywa, której celem jest przypomnienie twórczości Marka Hłaski . Pierwszym projektem była „Hławka”, czyli pomysł Michała Kosiorka, żeby ufundować ławkę przy grobie Marka Hłaski na warszawskich Powązkach. Drugim pomysłem była wystawa „Pociąg do Hłaski” na stacjach metra Pole Mokotowskie i Imielin w Warszawie.
Żukowski zapowiedział, że akcja będzie trwała do 40. rocznicy śmierci artysty w czerwcu 2009 r.
- Planujemy m.in. zorganizowanie „Spotkań z Hłaską”, podczas których prezentowane byłyby jego utwory - dodał.
* Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r.*Zadebiutował opowiadaniem Baza Sokołowska w 1954 r. Do najważniejszych dzieł Hłaski zalicza się: Pierwszy krok w chmurach (1956), Ósmy dzień tygodnia (1957), Cmentarze (1958) oraz Wszyscy byli odwróceni (1964).
W czerwcu 1969 r. Hłasko pojechał do Niemiec, by wziąć udział w zdjęciach do filmu na podstawie jego powieści Wszyscy byli odwróceni . W drodze powrotnej z planu zdjęciowego Hłasko zatrzymał się u znajomego producenta filmowego w niemieckim Wiesbaden. Tam zmarł w nocy z 13 na 14 czerwca 1969 r.
Przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych połączone z nadmiernym spożyciem alkoholu. Został pochowany w Wiesbaden. W 1975 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na warszawskich Powązkach.