Trwa ładowanie...

Otwarto Śląską Bibliotekę Cyfrową

Otwarto Śląską Bibliotekę CyfrowąŹródło: Inne
d3rxffk
d3rxffk

Już ponad 80 tys. osób odwiedziło w Internecie Śląską Bibliotekę Cyfrową (ŚBC).

Uroczyste otwarcie wirtualnej książnicy odbyło się w środę w Katowicach. To wspólny projekt bibliotek Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego, do którego mają dołączyć inne uczelnie - z województw śląskiego, opolskiego oraz Czech. Prace nad digitalizacją zbiorów śląskich bibliotek rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Obecnie w jej cały czas wzbogaconych zasobach znajduje się 614 publikacji, po które za pośrednictwem Internetu mogą sięgać czytelnicy ze wszystkich zakątków świata. – Śląska Biblioteka Cyfrowa umożliwi szeroki dostęp do zabytków piśmienniczych, prac naukowych, materiałów dydaktycznych i regionalnych ilustrujących kulturowy, edukacyjny i naukowy dorobek regionu śląskiego – powiedział wicedyrektor Biblioteki Śląskiej, Remigiusz Lis.

Program używany przez bibliotekę umożliwia przechowywanie elektronicznych wersji publikacji, dostępnych dla czytelników w Internecie bez ograniczeń, także w wersji anglojęzycznej. Wyszukiwanie jest także możliwe w innym języku np. czeskim czy niemieckim.

Zasób opublikowany w ŚBC jest dostępny wszystkim niekomercyjnym użytkownikom Internetu nieodpłatnie i bez ograniczeń w zakresie kopiowania. Śląska Biblioteka Cyfrowa znajduje się w krajowym systemie bibliotek cyfrowych. Do jej zasobów można dotrzeć bezpośrednio pod adresem www.sbc.org.pl, jak i przez globalne wyszukiwarki internetowe.

Instytucje tworzące ŚBC zapraszają do jej współtworzenia inne placówki naukowe działające na terenach historycznego Śląska, zarówno w Polsce jak i Czechach. Swój udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowali przedstawiciele m.in. Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Opolskiego.

d3rxffk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxffk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj