Trwa ładowanie...
katowice
23-04-2010 13:35

Otwarto Śląską Bibliotekę Cyfrową

Share
Otwarto Śląską Bibliotekę CyfrowąŹródło: Inne
d2rm5n4

Już ponad 80 tys. osób odwiedziło w Internecie Śląską Bibliotekę Cyfrową (ŚBC).

Uroczyste otwarcie wirtualnej książnicy odbyło się w środę w Katowicach. To wspólny projekt bibliotek Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego, do którego mają dołączyć inne uczelnie - z województw śląskiego, opolskiego oraz Czech. Prace nad digitalizacją zbiorów śląskich bibliotek rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Obecnie w jej cały czas wzbogaconych zasobach znajduje się 614 publikacji, po które za pośrednictwem Internetu mogą sięgać czytelnicy ze wszystkich zakątków świata. – Śląska Biblioteka Cyfrowa umożliwi szeroki dostęp do zabytków piśmienniczych, prac naukowych, materiałów dydaktycznych i regionalnych ilustrujących kulturowy, edukacyjny i naukowy dorobek regionu śląskiego – powiedział wicedyrektor Biblioteki Śląskiej, Remigiusz Lis.

Program używany przez bibliotekę umożliwia przechowywanie elektronicznych wersji publikacji, dostępnych dla czytelników w Internecie bez ograniczeń, także w wersji anglojęzycznej. Wyszukiwanie jest także możliwe w innym języku np. czeskim czy niemieckim.

Zasób opublikowany w ŚBC jest dostępny wszystkim niekomercyjnym użytkownikom Internetu nieodpłatnie i bez ograniczeń w zakresie kopiowania. Śląska Biblioteka Cyfrowa znajduje się w krajowym systemie bibliotek cyfrowych. Do jej zasobów można dotrzeć bezpośrednio pod adresem www.sbc.org.pl, jak i przez globalne wyszukiwarki internetowe.

Instytucje tworzące ŚBC zapraszają do jej współtworzenia inne placówki naukowe działające na terenach historycznego Śląska, zarówno w Polsce jak i Czechach. Swój udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowali przedstawiciele m.in. Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Opolskiego.

d2rm5n4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rm5n4
d2rm5n4