Trwa ładowanie...
kultura
18-11-2010 12:12

Otwarto centrum kulturalno-edukacyjne Mediateka

Otwarto centrum kulturalno-edukacyjne MediatekaŹródło: Thinkstock
d4ct2ui
d4ct2ui

55 tys. książek oraz 5 tys. multimediów: płyt DVD z filmami, CD z muzyką, audiobooków, płyt winylowych, programów edukacyjnych i gier komputerowych znalazło się w zbiorach otwartego w środę na stołecznych Bielanach centrum kulturalno-edukacyjnego Mediateka.

Głównym celem liczącej ok. 1,4 tys. mkw. Mediateki jest udostępnianie za pośrednictwem różnych nośników: książek, gier komputerowych, płyt, filmów DVD i VHS, wiedzy ze wszystkich dziedzin nauki. Materiały te będą wypożyczanie i udostępniane na miejscu. Korzystanie z placówki ma ułatwić punkt informacyjno-konsultacyjny. W Mediatece będzie można nie tylko wypożyczyć książkę czy multimedia. Placówka ma stać się także miejscem debat pomiędzy zapraszanymi gośćmi, projekcji filmowych czy spektakli teatralnych.

- Mediateka ma służyć zwiększeniu oferty edukacyjnej, kulturalnej i artystycznej. To niezwykłe, interaktywne centrum, świetnie wyposażone, z kompetentnym personelem, które ma zachęcać dzieci i młodzież do poznawania świata i wydobywać ich ukryte talenty. Najmłodsi mają tu szansę skorzystania z nowoczesnego sprzętu oraz poszerzenia swojej wiedzy i zainteresowań - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która dokonała uroczystego otwarcia placówki.

Jak przewidują organizatorzy, Mediateka ma być miejscem, gdzie młodzi ludzie rozpoczną przygodę z multimediami w interaktywnym centrum edukacji – MultiCentrum - wykorzystującym nowe technologie, specjalistyczne programy i nowoczesne pomoce naukowe dla poszerzania wiedzy z wielu dziedzin nauki. MultiCentrum ma stanowić również szansę dla nauczycieli na uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych poprzez wprowadzenie nowoczesnej technologii podczas planowanych zajęć grupowych. W MultiCentrum nauczanie ma się odbywać także poprzez eksperymenty, co ułatwi bogata baza narzędzi techniczno-dydaktycznych.

d4ct2ui

MultiCentrum składa się z różnych warsztatów, z których jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 60 osób. Znajdzie się wśród nich warsztat MultiLingua do nauki języków obcych. LogiKit pozwoli zaś najmłodszym odbiorcom zapoznać się z robotyką. Dzięki klockom K'NEX możliwe stanie się tworzenie własnych robotów, które dzięki programom komputerowym będą ożywać. W multimedialnej pracowni plastycznej MultiArts możliwe będzie natomiast poznanie dzieł sztuki graficznej i tworzenie za pomocą komputera własnych prac plastycznych, krótkich filmów i animacji. MultiMusic ułatwi zaś tworzenie własnej muzyki przy użyciu multimedialnych instrumentów współpracujących z systemem komputerowym.

MultiScience & MultiTech pozwoli uczniom poznać świat robotyki, czyli dziedziny wiedzy łączącej elementy m.in. mechaniki, elektroniki i informatyki. Wykorzystując znajdujące się w MultiCentrum roboty, uczestnicy warsztatów poznają ich działanie i zastosowanie w przemyśle. Multikid to miejsce, w którym dzieci poprzez zabawę przy użyciu zarówno klocków, jak i komputerów postawią pierwsze kroki w środowisku nauki, sztuki czy techniki. IQ Ring ma być miejscem zmagań umysłów, czyli debat i dyskusji, które mają być transmitowane na żywo w internecie. W E-Galerii – platformie opartej na systemie komputerowym i umieszczonych w wielu miejscach wyświetlaczach LCD – możliwe będzie przeprowadzenie interaktywnej prezentacji.

„Wykrzyknik” to miejsce, w którym możliwe będzie wyładowanie negatywnych emocji. Ma zachęcać użytkowników do wykrzyczenia swoich problemów czy frustracji. Specjalnie zaprojektowana Sala Kinoffa umożliwi natomiast organizowanie pokazów filmowych i wystawianie sztuk teatralnych z wykorzystaniem ruchomych elementów scenografii. Instytucja posiada również interaktywny plac zabaw napędzany energią słoneczną. Elektroniczne oprogramowanie umożliwi wspólną zabawę dorosłych z dziećmi.

Prace nad budową Mediateki trwały dwa lata. Koszt inwestycji wyniósł prawie 15 mln zł. Osoby korzystające z wypożyczalni książek i multimediów będą musiały wykupić abonament: 30 zł - kwartalny, 50 zł - półroczny, 90 zł - roczny. Korzystanie ze wszystkich urządzeń i programów na miejscu będzie bezpłatne.

d4ct2ui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ct2ui