Otwarto 62. Targi Książki we Frankfurcie nad Menem
Ponad 7,5 tysiąca wystawców ze 111 krajów zaprezentuje się na tegorocznych 62. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem, które uroczyście otwarto we wtorek po południu.
Gościem honorowym jest w tym roku Argentyna. W uroczystości otwarcia targów uczestniczyła prezydent tego kraju Cristina Kirchner.
Na organizowanym przez Instytut Książki w Krakowie polskim stoisku o powierzchni 250 m kw. zaprezentuje się 39 polskich wydawców.
Jak poinformował instytut, centralnym punktem polskiego stoiska będzie wystawa poświęcona twórczości Czesława Miłosza , zapowiadająca Rok Czesława Miłosza w 2011 r. Składają się na nią m.in. zdjęcia noblisty, fragmenty jego utworów oraz duży wybór tłumaczeń.
Oprócz nowości wydawniczych 2010 roku zaprezentowane zostaną także książki nominowane do najważniejszych polskich nagród literackich: Nike, Angelus, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Kościelskich. Na specjalnej wystawie znajdą się najlepsze polskie książki dla dzieci i młodzieży, wyróżnione przez Polską Sekcję IBBY.
Katalog polskich nowości wydawniczych został przygotowany w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej.
Jak informuje niemiecka agencja dpa, ważnym tematem tegorocznych targów będą media cyfrowe, jak e-książki. Według danych niemieckiej branży księgarskiej cyfrowe wydawnictwa mają mniej niż jeden procent udziału w rynku, ale jedna trzecia wszystkich nowości oferowana jest również w formie elektronicznej.
Targi, które są największym na świecie spotkaniem branży wydawniczej, potrwają do niedzieli, 10 października.Od środy do piątku będą otwarte dla przedstawicieli branży, a w weekend - dla szerszej publiczności.
Tradycyjnie ostatniego dnia targów w kościele św. Pawła we Frankfurcie wręczona zostanie Pokojowa Nagroda Księgarzy Niemieckich. Dotowane kwotą 250 tys. euro wyróżnienie przyznawane jest od 1950 roku. Tegorocznym laureatem jest izraelski pisarz David Grossmann.