Trwa ładowanie...

Otwarcie nowej siedziby Instytutu Teatralnego

Otwarcie nowej siedziby Instytutu TeatralnegoŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Otwarcie wystawy „Holoubek” oraz promocję książki Król Edyp w realizacji Teatru Ateneum zaplanowano m.in. podczas czwartkowej uroczystości otwarcia nowej siedziby Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Nowy adres Instytutu to Aleje Ujazdowskie 6 – dawny Pawilon Chirurgiczny byłego Szpitala Ujazdowskiego w parku przed Zamkiem Ujazdowskim. Towarzysząca otwarciu wystawa „Holoubek” przypomina dokonania teatralne aktora Gustawa Holoubka. Pokazane zostaną m.in. fragmenty filmów, spektakli Teatru Telewizji, audycji radiowych z udziałem aktora.

W programie uroczystości znajdą się również promocja książki, będącej zapisem pracy nad spektaklem „Król Edyp” w Teatrze Ateneum oraz ekspozycję prac dyplomowych z dziedziny scenografii, zorganizowaną w ramach przygotowań do Praskiego Quadriennale Scenografii 2007.

Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane w piwnicach nowo otwartego gmachu Instytutu w Alejach Ujazdowskich.

d37q5yw

Instytut Teatralny powstał w Warszawie w 2003 roku. Ważną częścią Instytutu w momencie jego powołania stał się Dział Dokumentacji Teatralnej Związku Artystów Scen Polskich. Poprzednia siedziba Instytutu mieściła się w siedzibie ZASP.

Instytut zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru. Ma również pomóc w promowaniu polskiego teatru za granicą. Szefem Instytutu jest Maciej Nowak, który był m.in. redaktorem „Gońca Teatralnego” i „Ruchu Teatralnego”, kierował też gdańskim Teatrem Wybrzeże.

Instytut posiada największe archiwum teatrologiczne w Polsce ze świadectwami polskiego życia teatralnego od 1945 roku. Zbiory są bezustannie uzupełniane i opracowywane.

* W Dziale Dokumentacji Instytutu można znaleźć ponad osiem milionów wycinków prasowych i dwa miliony fotografii.* Wiele informacji z zakresu historii teatru i teatru współczesnego znajduje się w internetowej bazie danych, która jest dostępna w tworzonej przez Instytut witrynie www.e-teatr.pl, w całości poświęconej polskiemu teatrowi.

Dział Dokumentacji prowadzi również bibliotekę teatralną. Instytut stworzył także księgarnię internetową Prospero poświęconą publikacjom z dziedziny teatru (www.prospero.e-teatr.pl).

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj