Trwa ładowanie...
ycipk-3yffde

Otwarcie biblioteki w Nowej Soli po modernizacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zostanie w środę oficjalnie otwarta po modernizacji, którą w wysokości blisko 4 mln zł dofinansowała Unia Europejska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarcie biblioteki w Nowej Soli po modernizacji
(Stock.xchng)
ycipk-3yffde

* Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zostanie w środę oficjalnie otwarta po modernizacji, którą w wysokości blisko 4 mln zł dofinansowała Unia Europejska.*

W odrestaurowanym budynku siedzibę ma biblioteka główna, dział gromadzenia i opracowywania zbiorów oraz administracja, a także galeria i sala spotkań autorskich.

- Nasza oferta kulturalna się znacznie poszerzyła, bo mamy teraz własną galerię i salę spotkań, a oferta książkowa zmieniła się o tyle, że przejęliśmy też zbiory biblioteki pedagogicznej - powiedziała dyrektor instytucji Elżbieta Gonet.

ycipk-3yffde

W nowoczesnej bibliotece nowosolanie mogą korzystać z ok. 100 tys. woluminów.Na wykonanie inwestycji gmina Nowa Sól pozyskała pieniądze w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO) – poinformowała rzeczniczka zarządu województwa lubuskiego, Mirosława Dulat.

Przebudowa objęła dwa budynki położone przy ul. Bankowej. Jeden z nich to willa z lat 20. XX wieku, którą wzniesiono dla dyrektora fabryki nici Gruschwitz Textilwerke.

Zdewastowany podczas wojny obiekt po remoncie został przeznaczony na potrzeby szpitala dziecięcego, a następnie na przychodnie specjalistyczne. Na potrzeby oddziału dziecięcego przebudowano i rozbudowano budynek dawnego rejestru usług medycznych (RUM). Jest tam księgozbiór i mała czytelnia, a także kawiarenka internetowa z salą zabaw.

Z przyległego terenu powstał park z elementami małej architektury, specjalnie projektowaną zielenią i siecią chodników. Jeden z nich prowadzi do muzeum miejskiego, gdzie znajduje się amfiteatr na 90 miejsc, zbudowany w ramach tego samego projektu.

ycipk-3yffde

W środę po prezentacji wyremontowanego obiektu, przy bibliotece posadzona zostania magnolia - „Drzewo Natchnienia”.

Wystąpi kwartet smyczkowy "PAWW" z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Nowej Soli. Będzie też można zobaczyć wystawę prac Mariusza Gorzelaka pt. "Grafika nam współczesna".

Pierwszą siedzibę biblioteka, która powstała w 1947 roku, dzieliła z muzeum oraz redakcją "Gazety Zielonogórskiej".W 1953 r. placówka zaczęła pełnić funkcję powiatowej, a pięć lat później otwarto w niej oddział dla dzieci i cztery filie.

Przez 46 lat (1964-2010) siedziba biblioteki mieściła się przy ul. Parafialnej 2.

ycipk-3yffde

Całkowity koszt projektu to ok. 8,5 mln zł, dofinansowanie z UE wyniosło blisko 4 mln zł.

Zmodernizowana biblioteka to jedna z inwestycji, którą w czerwcu w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Media Tour obejrzeli lubuscy dziennikarze.

Lubuski Regionalny Program Operacyjny Media Tour to inicjatywa podjęta przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, która przybliża dziennikarzom, jak powstają w regionie inwestycje dofinansowywane przez UE. W tym roku program realizowany był po raz drugi.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3yffde

ycipk-3yffde
ycipk-3yffde