Trwa ładowanie...
tom hanks
Jakub Zagalski

Oto 10 ulubionych książek Toma Hanksa. Nie ma tu ani "Zielonej mili", ani "Kodu da Vinci"

Wszyscy znają filmowy dorobek dwukrotnego zdobywcy Oscara, ale mało kto wie o gorącym uczuciu, jakim Tom Hanks darzy literaturę. Amerykański gwiazdor to zagorzały czytelnik, kolekcjoner maszyn do pisania, twórca aplikacji mobilnej Hanx Writer, a także autor zbioru opowiadań "Kolekcja nietypowych zdarzeń", która ukazała się niedawno na polskim rynku.

Share
Oto 10 ulubionych książek Toma Hanksa. Nie ma tu ani "Zielonej mili", ani "Kodu da Vinci"
Źródło: Getty Images
d27dtyf

Tom Hanks wystąpił w ponad 50 filmach nakręconych m.in. na motywach głośnych powieści, takich jak "Zielona mila" Stephena Kinga, "Atlas chmur" Davida Mitchella, "Forrest Gump" Winstona Grooma czy "Kod da Vinci" Dana Browna. Jak się jednak okazuje, żadna z tych książek nie znalazła się w zestawieniu dziesięciu ulubionych lektur, które aktor sporządził dla One Grand Books.

Zapytany o dziesięć lektur, które zabrałby ze sobą na bezludną wyspę, Tom Hanks wymienił następujące pozycje i pokrótce uzasadnił swój wybór:

1. "A World Lit Only By Fire", William Manchester
Książka amerykańskiego historyka z 1992 r. to zdaniem Hanksa prawdziwa maszyna czasu. Manchester pokazał w niej "wieki ciemne średniowiecza na przykładzie ludzi, którzy w nich żyli".

d27dtyf

2. "An Army at Dawn", Rick Atkinson
Zdobywca Pulitzera w swojej głośnej książce "An Army at Dawn" porusza jeden z ulubionych tematów Toma Hanksa. "Trylogia wyzwoleńcza opisuje drugą wojnę światową w Afryce i Europie, gdzie drobne szczegóły zawierają DNA całej pożogi. Ostatnie strony rozerwą ci serce" – zapewnia Hanks w uzasadnieniu.

3. "1939: The Lost World of the Fair", David Gelernter
W tej książce David Gelernter, jedna z ofiar Teda Kaczynskiego, niesławnego "Unabombera", zabiera czytelnika na Wystawę Światową w Nowym Jorku, która odbyła się w roku wybuchu drugiej wojny światowej. "Wybierzesz się na Wystawę w towarzystwie dwóch najbardziej fascynujących ludzi, jacy żyli na kartach książki" – zachęcał Tom Hanks.

4. "Stasiland", Anna Funder
Głośna publikacja Anny Funder w zestawieniu Toma Hanksa nie pozostawia złudzeń, że historia XX w. to prawdziwa pasja aktora. W "Stasiland" autorka przybliża tematykę Stasi, czyli Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD.

d27dtyf

5. "A Gentleman in Moscow", Amor Towles
"A Gentleman in Moscow" to najnowsza książka autora bestsellerowego "Dobrego wychowania" (tłum. Anna Gralak, Znak Literanova 2013). Dlaczego Tom Hanks umieścił ją w swoim zestawieniu? Ponieważ jest "tym dla rosyjskiego Grand Hotelu, czym 'Przeminęło z wiatrem' dla plantacji w stylu Antebellum".

6. "What it Takes: The Way to the White House", Richard Ben Cramer
Ksiażka Cramera jest nazywana jedną z najlepszych publikacji poświęconych tematyce wyborów prezydenckich. I choć autor opisuje w niej sytuację z 1988 r., Tom Hanks nie ma wątpliwości, że każdy zainteresowany polityką powinien ją przeczytać. "Myślisz o startowaniu w wyborach? Chcesz się zająć polityką? Serio? SERIO?" - pyta aktor, sugerując, że bez znajomości książki Cramera lepiej się za to nie brać.

7. "Sapiens: A Brief History of Humankind", Yuval Noah Harari
Głośna książka izraelskiego badacza ukazała się w Polsce pod tytułem "Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości". Jak czytamy w opisie wydawcy, to multidyscyplinarna, przekrojowa książka popularnonaukowa obejmująca historię ludzkości od wyewoluowania gatunku homo sapiens w plejstoceńskiej Wschodniej Afryce aż po multitechnologiczną rewolucję XXI wieku. Swoje 3 grosze dorzuca Hanks, pisząc, że to historia "nas wszystkich, każdej osoby, która stała wyprostowana na tym obracającym się globie".

8. "Spies of the Balkans", Alan Furst
Alan Furst to popularny autor powieści historycznych/szpiegowskich, znany w Polsce m.in. z cyklu "Nocni żołnierze". Wymieniona przez Hanksa książka "Spies of the Balkans" ukazała się u nas pod tytułem "Szpiedzy na Bałkanach" (Sonia Draga 2013, tłum. E. Penksyk-Kluczkowska). "Szpiegostwo, tajemnica, polityka i wojna w czasach, gdy każdy był albo bohaterem, albo złoczyńcą, albo tchórzem. Bez wyjątków" – podsumował Hanks.

d27dtyf

9. "Supreme City", Donald L. Miller
Donald L. Miller to autor siedmiu bestsellerowych powieści "New York Timesa" i jeden z autorytetów w dziedzinie drugiej wojny światowej i historii Stanów Zjednoczonych. Tom Hanks zapewnia, że po przeczytaniu "Supreme City" już nikt nigdy nie spojrzy na Nowy Jork jak dawniej.

10. "The Future is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia", Masha Gessen
Rosyjsko-amerykańska autorka jest doskonale znana polskim czytelnikom za sprawą takich publikacji jak "Putin. Człowiek bez twarzy" czy "Słowa skruszą mury. Pussy Riot". Gessen to zagorzała przeciwniczka prezydenta Putina, a od niedawna także Donalda Trumpa, i aktywistka ruchu LGBT. Nie trudno się więc domyślić treści jej 10 książki, którą Hanks umieścił w swoim zestawieniu. "Aktualne wydarzenia, bieżące, rozpoznawalne, z których trzeba zdać sobie sprawę" – to, zdaniem aktora, największa wartość "The Future is History".

Obejrzyj: Od zdjęć zardzewiałego wraku do rosołu. Historia Malucha dla Toma Hanksa

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d27dtyf

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27dtyf
d27dtyf