Trwa ładowanie...
brown
23-04-2010 13:34

„Ostatnia Wieczerza” i fani Dana Browna

„Ostatnia Wieczerza” i fani Dana BrownaŹródło: Inne
d3mnlwz
d3mnlwz

Włoski minister kultury, wicepremier Francesco Rutelli zapowiedział wyasygnowanie dodatkowych funduszy na to, by przedłużone zostały godziny wystawiania słynnego fresku „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci w mediolańskim kościele Santa Maria delle Grazie.

W ten sposób włoski resort kultury chce się uporać z ogromnym napływem zwiedzających, których liczba wzrosła jeszcze bardziej w związku z popularnością książki Kod Leonarda Da Vinci Dana Browna oraz jej ekranizacji.

Zajmujący całą ścianę kościelnego refektarza fresk można oglądać w godzinach od 8 do 19.30 z wyjątkiem poniedziałków. Obowiązkowe jest wcześniejsze telefoniczne zarezerwowanie miejsca.

d3mnlwz

Zgodnie z obowiązującymi zasadami w pomieszczeniu może przebywać jednocześnie tylko 25 osób, nie dłużej niż kwadrans.

– W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie sprostać ogromnej fali zainteresowania, brakuje personelu i funduszy. Będę starał się znaleźć rozwiązanie w porozumieniu z lokalnymi władzami – oświadczył Rutelli.

Fresk został udostępniony zwiedzającym w 1999 roku po trwającej 20 lat konserwacji.

Od czasu publikacji głośnej książki Dana Browna jego oglądanie stało się jednym z punktów niezwykle popularnych we Włoszech specjalnych wycieczek śladami Kodu Leonarda da Vinci . Jednak wielu ich organizatorów musiało zrezygnować z tego punktu programu ze względu na to, że nie byli w stanie zarezerwować miejsc dla swych klientów.

Pierwszy z inicjatywą przedłużenia do późnego wieczora, a więc o 3-4 godziny, oglądania arcydzieła wystąpił w zeszłym tygodniu mediolański asesor do spraw kultury, znany krytyk sztuki Vittorio Sgarbi.

Wyraził przekonanie, że nawet jeśli dodatkowych tysiąc osób będzie każdego dnia wchodzić do refektarza, fresk w żadnym razie na tym nie ucierpi.

d3mnlwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mnlwz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj