Trwa ładowanie...
list
23-04-2010 13:20

Ostatni list Chopina licytowany

Ostatni list Chopina licytowanyŹródło: Inne
d3rdnhv
d3rdnhv

Niepublikowany list Fryderyka Chopina do Wojciecha Grzymały oraz nieznana wcześniej karykatura kompozytora zostaną wystawione 8 marca na aukcji antykwarycznej w Krakowie.

List Chopina nosi datę 19 lipca 1849 i jest jednym z ostatnich, które napisał. Do tej pory nie był on znany badaczom korespondencji kompozytora.

Cena wywoławcza listu to 94 tys. zł. Organizatorzy aukcji zaznaczyli w katalogu, że, podobnie jak inne wystawione na licytacji pamiątki związane z Chopinem, nie może on zostać wywieziony z Polski.

d3rdnhv

W liście Chopin skarży się przyjacielowi Wojciechowi Grzymale na panujące w Paryżu upały. Pisze także, że jego siostra Ludwika nie otrzymała jeszcze pozwolenia na przyjazd do Francji.

Jeden z najciekawszych wątków dotyczy darowizny - 25 tys. franków. Chopin prosi przyjaciela, aby potwierdził pogłoski o przekazaniu takiej kwoty, gdyż pieniądze te do niego nie dotarły. Tajemniczym darczyńcą była uczennica Chopina i wielbicielka jego talentu, Szkotka Jane Stirling. Kompozytor pisze w liście także o swoim zdrowiu: "Ja kaszlę i słaby jestem, ale puchlina lepiey i mniey nerwowy jestem".

Na aukcji wystawiona będzie także karykatura Chopina wykonana w latach 40. XIX w. tuszem na papierze. Jej autorem jest wieloletnia towarzyszka życia kompozytora George Sand lub jej syn Maurice.

Karykatura przedstawia Chopina biegnącego po schodach na obiad do żony hiszpańskiego konsula Carlotte Marliani. W uchylonych drzwiach widać profile czekających na niego: George Sand i dwójki jej dzieci: Maurice'a i Solange.
Cena wywoławcza karykatury to 24 tys. zł.

d3rdnhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rdnhv