Trwa ładowanie...
biografia
23 kwietnia 2010, 13:36

Ostatni Cesarz bez cenzury

Ostatni Cesarz bez cenzuryŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Chińskie wydawnictwo opublikuje w styczniu nieocenzurowaną wersję autobiografii ostatniego cesarza Chin z mandżurskiej dynastii Qing.

Nowe wydanie zawierać będzie fragmenty objęte w wersji z 1964 roku zakazem. Dotyczą one 10-letniego pobytu w więzieniu od 1949 do 1959 roku – powiedział Liu Can z domu wydawniczego Qunzhong. Zakomunikował, że wydawnictwo odnalazło w 2004 r. podczas porządkowania regałów dwa rękopisy Henryka Pu Yi, jak w czasach komunistycznych nazywano ostatniego, reedukowanego cesarza.

Liu ocenia, że zakazane w latach 60. fragmenty są bardzo ciekawe z historycznego punktu widzenia.

Zmuszony w 1911 roku do abdykacji pięcioletni cesarz Aisin Gioro, w latach 30. był marionetkowym władcą zależnego od Japonii Cesarstwa Mandżukuo (Mandżurii). W latach 50. – więzień najpierw radziecki, potem przekazany komunistycznej władzy chińskiej, przebywał w więzieniu dla zbrodniarzy wojennych. Zwolniony w 1959 roku, Henryk Pu pewien czas pracował jako ogrodnik w ogrodzie botanicznym, a następnie jako archiwista. Na trzy lata przed śmiercią mianowano go członkiem Ludowej Konsultatywnej Konferencji Politycznej. Zmarł w roku 1967.

W Polsce dwutomowe wydanie autobiografii cesarza pt. Byłem ostatnim cesarzem Chin, na podstawie angielskiego wydania z 1964 roku, ukazało się po raz pierwszy w latach 1988-1989. Jej drugi tom opisuje m.in. dziewięcioletni proces reedukacji i dalsze losy Pu Yi – obywatela komunistycznych Chin.

Na podstawie autobiografii Pu Yi, Bernardo Bertolucci nakręcił w 1986 roku film „Ostatni Cesarz”.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj