Trwa ładowanie...
d3jgi2h

Ośrodek Pogranicze zaprezentuje się w Nowym Jorku

d3jgi2h
d3jgi2h

*Ośrodek Pogranicze - sztuk, kultur, narodów z Sejn (Podlaskie) zaprezentuje się za kilka dni na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, na zorganizowanym z tej okazji Festiwalu „Wielogłosowa Pieśń Pogranicza”. * Przedstawiciele Pogranicza oraz działający przy ośrodku Teatr Sejneński wyjeżdżają do Nowego Jorku 6 kwietnia i spędzą tam dwa tygodnie.

Festiwal, w trakcie którego zaprezentuje swoją działalność ośrodek Pogranicze, organizuje Instytut Polski w Nowym Jorku.

Jak powiedział dyrektor Pogranicza, Krzysztof Czyżewski, jednym z najciekawszych wydarzeń będzie prezentacja spektaklu „Kroniki Sejneńskie” na deskach najbardziej znanego nowojorskiego teatru awangardowego La MaMa. Młodzież z Teatru sejneńskiego zaprezentuje spektakl 10 razy.

Oprócz prezentacji teatralnych Pogranicze pokaże filmy przedstawiające wielokulturowość naszego kraju. Odbędą się literackie spotkania „Cafe Europa”, w których wezmą udział pisarze żyjący w Nowym Jorku, ale pochodzenia europejskiego.

d3jgi2h

W ramach festiwalu zostaną zorganizowane warsztaty w New School University, wystawa fotograficzna ukazująca Sejny oraz promocja nowego numeru czasopisma „Krasnogruda” wydawanego przez Pogranicze.

- Festiwal został zorganizowany na Dolnym Manhattanie. Tam w XIX wieku mieszkało wielu emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej. Byli tam Polacy, Żydzi, Węgrzy. Wszyscy pozostawili ślad po sobie, budowali Nowy Jork. Dlatego więzy z naszym regionem są bardzo silne - powiedział Czyżewski.

Pogranicze działa w Sejnach od kilkunastu lat.Zajmuje się wielokulturowością Sejneńszczyzny, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Teatr Sejneński to grupa teatralno-muzyczna składająca się z młodych ludzi: studentów uniwersytetów i uczniów ostatnich klas licealnych. Wszyscy pochodzą z Sejn lub okolic i są związani z Ośrodkiem Pogranicze. Kilka lat temu w stworzyli spektakl „Kroniki Sejneńskie”, który odnosi sukcesy nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju.

d3jgi2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jgi2h