Nazwiska ośmiu nominowanych w II edycji nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności ogłoszono w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Podczas spotkania mówiono również o poezji Uładzimiera Arłou - tegorocznego laureata konkursu.
Podczas spotkania na Zamku Ujazdowskim przewodniczący jury profesor Krzysztof Pomian odczytał nazwiska ośmiu nominowanych poetów. Są to: Luljeta Lleshanaku z Albanii, Petr Halmay z Czech, Pablo Garcia Casado z Hiszpanii, Durs Gruenbein z Niemiec, Kristin Berget z Norwegii, Tozan Alkan z Turcji, Serhij Żadan z Ukrainy oraz Ryszard Krynicki z Polski.
Kandydatów zgłosili członkowie zespołu tłumaczy, stworzonego na potrzeby konkursu.
Finał II edycji międzynarodowej nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności odbędzie się marcu w 2012 roku.
Międzynarodową nagrodę literacką Europejski Poeta Wolności ustanowiło miasto Gdańsk w 2008 roku. Wówczas po raz pierwszy jury wyłoniło nominowanych do nagrody. Po dwóch latach, w marcu bieżącego roku laureatem pierwszego konkursu został białoruski poeta Uładzimier Arłou . W czwartek artysta prezentował swoją twórczość w ramach spotkania Noc poetów w CSW.
Prof. Krzysztof Pomian, filozof i historyk, powiedział, że przyjął zaproszenie do jury konkursu, ponieważ według niego losy poezji są losami kultury. Pomian podkreślił, że dziś poezja jest czytana przez niewielkie grono miłośników. Filozof ma nadzieję, że konkurs przywróci rangę poezji.
Tegoroczny laureat konkursu Uładzimier Arłou urodził się w 1953 roku w Połocku. Studiował historię w Mińsku, później pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Będąc redaktorem mińskiego wydawnictwa Mastackaja Litaratura, w 1989 roku współzałożył Białoruski Front Narodowy. Uładzimier Arłou wspierał demokratycznych kandydatów w wyborach prezydenckich na Białorusi w latach 1994, 2001 i 2006.
Członek jury i prezes polskiego PEN Clubu * Adam Pomorski twórczość Uładzimiera Arłou określił jako poezję o wielu obliczach.*
- Wiersze Arłou są raz dowcipne i ironiczne, raz wzruszająco liryczne, raz paradoksalne. Poeta posługuje się językiem dostępnym czytelnikowi. Jednak głębokość treści jest niewspółmierna do prostoty wypowiedzi. Poeta porusza się na wielu polach refleksji - jego twórczość podejmuje temat cywilizacji, historii, suwerenności i tożsamości jednostki - mówił Adam Pomorski .
Jury doceniło twórczość Arłou, ponieważ idzie w forpoczcie przemiany społeczno-kulturowej, jaka zachodzi obecnie na Białorusi.
- Wolność u Arłou nie jest jedynie wolnością polityczną - jest to wolność wewnętrzna człowieka wobec kultury, przemian i ruin cywilizacji, własnego narodu, historii, tradycji i problemów egzystencjalnych - wyliczał Adam Pomorsk .
Jak poinformował sekretarz jury Andrzej Jagodziński, edycja konkursu trwa dwa lata. Dzieła nominowanych poetów zostają wydane w serii Europejski Poeta Wolności - nominacje. Na zakończenie edycji organizowany jest festiwal, którego głównym punktem jest ogłoszenie nazwiska zwycięzcy. Laureat drugiej edycji zostanie więc wyłoniony w 2012 roku.
- Jest to duże przedsięwzięcie, ponieważ konkurs obejmuje swoim zasięgiem całą Europę a zgłaszane pozycje dotychczas nie zostały opublikowane w Polsce - powiedział Jagodziński.