Trwa ładowanie...
kradzież
23-04-2010 13:36

Oskarżony o kradzież starodruków chce dobrowolnie poddać się karze

Oskarżony o kradzież starodruków chce dobrowolnie poddać się karzeŹródło: Inne
d1wr6n6
d1wr6n6

Prof. Stanisław S., oskarżony o kradzież inkunabułów i starodruków z biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, chce dobrowolnie poddać się karze. W wyniku negocjacji ustalono karę, na którą zgodziła się prokuratura.

Prokuratura oskarżyła prof. Stanisława S. o kradzież ponad 70 starodruków i inkunabułów, w tym m.in. inkunabułu wydanego w 1498 roku oraz dwóch starodruków z 1516 roku. Księgi te są dobrami o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Biegły wartość skradzionych ksiąg określił na 500 tys. zł.

Podejrzany przyznał się do winy i po sporządzeniu aktu oskarżenia zgłosił wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

– Prokuratura wyraziła zgodę na karę trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat i 72 tys. zł grzywny, z jednoczesnym nałożeniem na oskarżonego obowiązku naprawienia szkody w wysokości 91,7 tys. zł i obciążenie go kosztami postępowania w wysokości 30 tys. zł – powiedział zastępca prokuratora okręgowego Krzysztof Urbaniak.

Jak podkreślił prokurator, wydanie wyroku bez przeprowadzania procesu leży w interesie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, ponieważ oskarżony nie tylko przyznał się do winy, ale i wskazał miejsca, gdzie były przechowywane skradzione księgi, a także oddał następne – po odzyskaniu wolności. Ponadto podał szereg informacji, które nieznane były organom ścigania.
– Nie istnieje również niebezpieczeństwo, że skazany nie wywiąże się z nałożonych na niego obciążeń finansowych, ponieważ w toku postępowania prokuratura zabezpieczyła mienie wartości 160 tys. zł – powiedział prok. Urbaniak.

d1wr6n6

Prof. Stanisław S., historyk-mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, był znawcą i ekspertem w zakresie inkunabułów i starodruków. Przed kilku laty współpracował m.in. z krakowską prokuraturą w śledztwie dotyczącym kradzieży inkunabułów i starodruków z Biblioteki Jagiellońskiej. Podczas stwierdzonej w 1999 r. kradzieży złodzieje wynieśli wtedy 59 inkunabułów i starodruków w 47 woluminach. Do tej pory do Polski wróciło 21 dzieł ze skradzionych wtedy dzieł – 18 z Niemiec, trzy z Wielkiej Brytanii.

d1wr6n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wr6n6