Trwa ładowanie...

"Oskarżona: Wiera Gran" budzi kontrowersje także we Francji

"Oskarżona: Wiera Gran" budzi kontrowersje także we FrancjiŹródło: "__wlasne
d1fnnyo
d1fnnyo

Największe francuskie gazety zamieszczają w czwartek obszerne recenzje książki Agaty Tuszyńskiej " Oskarżona: Wiera Gran ". Kontrowersyjna opowieść biograficzna o pieśniarce z warszawskiego getta ukazała się właśnie nad Sekwaną.

Dziennik "Le Figaro" określa książkę polskiej reportażystki o Wierze Gran jako "przejmującą". Według francuskiego dziennika, w swojej opowieści o znanej śpiewaczce, oskarżanej o kolaborację z nazistami w warszawskim getcie, * Tuszyńska pozostaje "bezstronna" i stara się ważyć wszystkie "za i przeciw"*.

Gazeta podkreśla, że książka jest solidnie udokumentowana, gdyż pisarka poświęciła tej pracy 10 lat swojego życia, spotykając się wiele razy z Wierą Gran. "Jej ( Tuszyńskiej ) tekst ma w sobie pasję tego, co prawdziwe, inteligentne i dobre" - podkreśla "Le Figaro".

Inny opiniotwórczy francuski dziennik "Le Monde" ocenia książkę bardziej krytycznie niż "Le Figaro", choć twierdzi, że "książkę czyta się dobrze", a Tuszyńska "odczuwa wyraźną empatię" wobec pieśniarki z warszawskiego getta. Dziennik wytyka jednak Tuszyńskiej pewną manierę do eksponowania swojej obecności u boku "gigantycznej i przejmującej Wiery Gran".

d1fnnyo

"Le Monde" zauważa też, że trudno jest zweryfikować prawdziwość wszystkich opisanych w opowieści faktów, gdyż - jak tłumaczy sama autorka - nie jest ona ściśle rzecz biorąc biografią, ale "rodzajem dokumentalnej fikcji". Według "Le Monde", w " Oskarżonej: Wierze Gran " nie brak także "dłużyzn i niepotrzebnych anegdot". Gazeta przypomina, że we Francji wydano już w ostatnich latach dwie inne książki Agaty Tuszyńskiej , związane z tematyką żydowską - " Singer, pejzaże pamięci " i " Rodzinną historię lęku ".

" Oskarżona: Wiera Gran " skupia się na najbardziej kontrowersyjnym okresie życia pieśniarki, gdy od wiosny 1941 do lata 1942 mieszkała i śpiewała ona w warszawskim getcie. Tam właśnie poznała i współpracowała ze Szpilmanem . Po wojnie oskarżono ją o współpracę z nazistami, uznając za "kolaborantkę". Mimo uniewinnienia w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich Gran opuściła Polskę w 1950 roku.

Występowała potem w najbardziej znanych salach koncertowych we Francji i na świecie, współpracowała z Charles'em Aznavourem i Jacquesem Brelem. Jednak do końca życia ciągnęło się za nią piętno "kolaborantki". Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.

Wydana w Polsce ubiegłej jesieni nakładem Wydawnictwa Literackiego książka Tuszyńskiej wywołała gorący spór.Szczególne wątpliwości wzbudziło niepochlebne przedstawienie we wspomnieniach Wiery Gran Władysława Szpilmana , pierwowzoru bohatera filmu "Pianista" Romana Polańskiego. Śpiewaczka utrzymywała, według cytującej ją Tuszyńskiej , że Władysław Szpilman był policjantem w getcie. Syn artysty, Andrzej Szpilman, uważa, że książka Tuszyńskiej w "skandaliczny sposób" narusza pamięć o jego ojcu. Twierdzi on, że dostępne dokumenty zadają kłam słowom Wiery Gran. Zapowiedział on skierowanie sprawy do sądu przeciw Wydawnictwu Literackiemu. Agata Tuszyńska
odpiera zarzuty o fałszowanie historii, tłumacząc, że w swojej opowieści zaznaczyła wyraźnie, że sugestie Gran o rzekomej współpracy Szpilmana z gestapo nie znajdują potwierdzenia w innych relacjach.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszym profilu na Facebooku: tutaj !

d1fnnyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fnnyo