Trwa ładowanie...

Oscar dla Foresta Whitakera za rolę na podstawie powieści Ostatni król Szkocji

Oscar dla Foresta Whitakera za rolę na podstawie powieści Ostatni król SzkocjiŹródło: Inne
d3jusl1
d3jusl1

*Forest Whitaker został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę dyktatora z Ugandy, okrutnego Idiego Amina, w dramacie „Ostatni król Szkocji” Kevina Macdonalda. * Film powstał w oparciu o książkę Gilesa Fodena o tym samym tytule.

Nicholas Garrigan, po ukończeniu studiów medycznych w Edynburgu, wyjeżdża do Ugandy, by uniezależnić się finansowo i zerwać z uciążliwym życiem w prezbiteriańskiej rodzinie. W Afryce rozpoczyna praktykę w wiejskiej przychodni, gdzie przeżywa głęboki romans z izraelską lekarką, Sarah Zach, która, jak się później okaże, jest izraelskim szpiegiem.

Przypadek sprawia, że Garrigan poznaje osoby z najbliższego otoczenia Idi Amina, w tym także majora Boba, Anglika. Człowiek ten jest zafascynowany postacią Amina i pomaga mu w realizacji złowróżbnego programu terroru. Garrigan, „uwiedziony”, jak się przyznaje, przez dyktatora, zostaje jego lekarzem osobistym. Gdy prasa brytyjska oskarżyła Garrigana, że jest prawa ręką Amina, opuszcza Ugandę w przeświadczeniu, że oczerniają go ci, którzy tak naprawdę uważają, że Afryka była najszczęśliwsza jako kolonia imperium brytyjskiego.

Powieść Fodena jest drobiazgowym przewodnikiem po Afryce lat 1971-1979, a przed przystąpieniem autor dokonał poważnych studiów afrykanistycznych.

Książka Ostatni król Szkocji objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.

d3jusl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jusl1