Trwa ładowanie...

Oriana Fallaci u Benedykta XVI

Oriana Fallaci u Benedykta XVIŹródło: Inne
d20jycj
d20jycj

Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji w Castel Gandolfo znaną włoską pisarkę Orianę Fallaci.

O spotkaniu, do którego doszło w sobotę na jej prośbę, włoskie agencje poinformowały dopiero we wtorek. Szczegóły krótkiej audiencji nie są znane.

* Oriana Fallaci kilkakrotnie wyraziła w ostatnich tygodniach słowa uznania dla papieża, choć jednocześnie ostrzegła go przed tym, by nie powtarzał, jak to ujęła, błędów Jana Pawła II, który prowadził dialog z muzułmanami.*

W pełnym krytyki pod adresem muzułmanów artykule Wróg, którego traktujemy jak przyjaciela opublikowanym na łamach „Corriere della Sera” 16 lipca pod wpływem zamachów terrorystycznych w Londynie Fallaci napisała między innymi, że Kościół katolicki jest zbyt uległy wobec wyznawców islamu. Wyznała, że nie może wybaczyć Janowi Pawłowi II tego, że po obaleniu komunizmu postanowił podjąć dialog z nie mniej groźnym islamem. Benedyktowi XVI wytknęła zaś, że zaledwie trzy dni po zamachach w Londynie powrócił do kwestii zbliżenia z islamem.
- Czy Wasza Świątobliwość naprawdę wierzy, że muzułmanie mogą się zmienić i opamiętać i że przestaną rzucać bomby? - zapytała papieża.

d20jycj

Wyraziła opinię, że jeśli Kościół pójdzie na dalsze ustępstwa, bazylika świętego Piotra stanie się meczetem, a w Watykanie zadomowią się Osama bin Laden i Abu Musab Zarkawi.

Do tych kwestii pisarka powróciła w wywiadzie, udzielonym w połowie sierpnia szefowi redakcji katolickiej TVP księdzu Andrzejowi Majewskiemu. Powiedziała wtedy, że nie może zrozumieć, dlaczego Jan Paweł II przyjmował w Watykanie eksterrorystę i magnata terrorystów Jasera Arafata i czemu polski papież zapraszał imamów do Asyżu oraz nie potępił w bezpośredni sposób Osamy bin Ladena.

- Księże Andrzeju, przykro mi to mówić, bo wiem dobrze, jak bardzo w Polsce jest czczony Wojtyła. I nie bez racji, bo to był wielki człowiek, wielki przywódca. Lecz w sprawie dialogu z islamem według mnie się mylił - podkreśliła Fallaci .

d20jycj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20jycj