– Orhan Pamuk to naprawdę wielkie nazwisko – mówi Marta Bartosik w Wydawnictwa Literackiego.
– Kiedy zainteresowaliśmy się Orhanem Pamukiem i jego książkami, i podjęliśmy starania mające na celu uzyskanie praw wydawniczych, był to pisarz zupełnie nieznany w Polsce. Jego nazwisko nic nie mówiło ani czytelnikom, ani dziennikarzom, ani też – co nas bardzo zdziwiło – innym wydawcom. Mieliśmy świadomość, że decydujemy się na pokazanie polskim czytelnikom pisarza niezwykle ważnego, którego książki przetłumaczono na trzydzieści języków, który był laureatem wielu prestiżowych nagród, który był znany na całym świecie nie tylko jako pisarz, ale jako człowiek zaangażowany społecznie i politycznie – tłumaczy Marta Bartosik.
W powieściach Orhana Pamuka często pojawia się wątek rozbicia bądź utraty świadomości - jest to wywołane konfliktem między Zachodnimi a Wschodnimi wartościami. Konflikt miedzy Wschodem a Zachodem, islamem a chrześcijaństwem jest bardzo typowy dla pisarstwa Orhana Pamuka . W świecie Zachodu jest on uważany za kogoś w rodzaju przewodnika po obcym świecie Orientu.
Kolejna książka Orhana Pamuka , Nazywam się Czerwień, ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego na początku przyszłego roku, a najprawdopodobniej w maju pisarz będzie gościł na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.