Tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla Orhan Pamuk powiedział w Sztokholmie, że jest zasmucony obecnymi relacjami między Ankarą a Unią Europejską.
54-letni Orhan Pamuk wyraził opinię, że ewentualna akcesja Turcji byłaby korzystna dla obu stron.
– To dobre dla Europy, ponieważ stałaby się bardziej tolerancyjna i wielokulturowa, i dobre dla Turcji, dla jej demokracji, gospodarki, obywateli – wyjaśnił.
Pisarz dodał, że całemu światu taki krok pokazałby, że nie istnieje ścieranie się cywilizacji, lecz harmonia między nimi.
Według agencji Associated Press, pisarz unikał odpowiedzi na pytania o ludobójstwo dokonane na ludności ormiańskiej w Turcji w czasie I wojny światowej. Ta właśnie kwestia, poruszona przez pisarza w wywiadzie prasowym, naraziła go na zarzut oczerniania Turcji, co jest w tym kraju przestępstwem. Proces Orhana Pamuka , ostatecznie umorzony w styczniu tego roku przez sąd w Stambule, wywołał krytykę w państwach Unii Europejskiej, zarzucających Turcji tłumienie wolności słowa.
Szwedzka Akademia Królewska nagrodziła urodzonego w 1952 roku w Stambule Orhana Pamuka literackim Noblem za to, że w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur. Po polsku ukazała się do tej pory jedna jego powieść zatytułowana Śnieg .