Trwa ładowanie...
literacka nagroda nike
02-10-2014 17:07

Organizatorzy Nike bronią się przed oskarżeniami o konflikt interesów

Czy fakt, że jeden z pisarzy nominowanych do najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej "żyje w konkubinacie" z sekretarzem jej kapituły, to konflikt interesów? Nie zdaniem Tadeusz Nyczka, przewodniczącego tegorocznego jury.

Organizatorzy Nike bronią się przed oskarżeniami o konflikt interesówŹródło: PAP
d3y00lh
d3y00lh

"Rola sekretarza jest wyłącznie techniczna, nie ma żadnego wpływu na nasze decyzje. To jakiś absurd" - czytamy słowa Nyczka (na zdjęciu poniżej) w serwisie naTemat. "Ewentualna znajomość sekretarza z Karpowiczem nie ma tutaj żadnego znaczenia. Juliusz Kurkiewicz nie bierze udziału w pracach, jest tylko technicznym organizatorem: pisze na tablicy nazwiska, skreśla itp. Nie wiem, o co ta cała awantura".

Organizatorzy odsyłają też do regulaminu konkursu, w którym można przeczytać, iż rola sekretarza polega na "przygotowywaniu materiałów informacyjnych o książkach" i "protokołowaniu obrad jury".

Kontrowersje wokół tegorocznej nagrody Nike to odprysk pyskówki, która wybuchła ostatnio w mediach pomiędzy pisarzem Ignacym Karpowiczem a związaną z Krytyką Polityczną publicystką - Kingą Dunin. W odpowiedzi na oskarżenia o molestowanie seksualne Dunin wypomniała autorowi "Balladyn i romansów", iż "żyje w konkubinacie" z Juliuszem Kurkiewiczem, sekretarzem kapituły konkursu Nike. Jej zdaniem jest to "dwuznaczna sytuacja", gdyż w tym roku do nagrody nominowana jest książka Karpowicza - "Ości" .

d3y00lh

"Sekretarz ma pewne możliwości wpływu, np. może proponować odpowiednich członków jury, dostarczać informacji na temat przebiegu obrad... Gdyby Sekretarzem była pani Vargowa, a kandydatem Krzysztof Varga nikt nie miałby wątpliwości, że coś tu jest nie w porządku. A trzeba dodać, że Sekretarz jest też osobą zmawiającą teksty o książkach w 'Gazecie Wyborczej' - co zapewniło Karpowiczowi promocję, jakiej raczej nie doczekaliby się inni pisarze" - napisała Dunin.

Z tą opinią nie zgadza się Michał Sołtysiak, prezes Fundacji Nagrody Literackiej Nike: "Jury jest niezależne i to powinno zakończyć sprawę, uciąć kontrowersje. Sekretarz konkursu nie ma wpływu na prace kapituły, więc poruszone kwestie pozostają w sferze spraw prywatnych".

Juliusz Kurkiewiczjest wpływowym krytykiem literackim związanym z "Gazetą Wyborczą" i Dwutygodnikiem.com oraz asystentem w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W fundacji nagrody literackiej Nike pełni rolę wiceprezesa i sekretarza (informacja za oficjalną stroną internetową nagrody ).

Ignacy Karpowicz (na zdjęciu powyżej) to jeden z najzdolniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia. Zadebiutował w 2006 roku książką "Niehalo" (nominacja do Paszportu Polityki). W 2009 roku po raz pierwszy nominowany do nagrody Nike za powieść "Gesty". W 2011 został nominowany drugi raz - tym razem za książkę "Balladyny i romanse" (otrzymał za nią Paszport Polityki).

d3y00lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y00lh