Trwa ładowanie...

Opublikowano korespondencję Mrożka i Axera

Świadectwo artystycznej i osobistej przyjaźni dramaturga i reżysera znaleźć można w opublikowanej właśnie korespondencji Sławomira Mrożka i Erwina Axera, którzy wymieniali listy przez 31 lat.

Opublikowano korespondencję Mrożka i AxeraŹródło: "__wlasne
d14h0en
d14h0en

Ukazują się kolejne tomy prywatnych dokumentów Sławomira Mrożka : wyszedł pierwszy tom Dzienników , wydano tomy jego korespondencji z Janem Błońskim , Adamem Tarnem i Wojciechem Skalmowskim . Właśnie opublikowano listy, jakie w latach 1965 - 1996 Sławomir Mrożek wymieniał z Erwinem Axerem - legendarnym reżyserem, założycielem Teatru Współczesnego w Warszawie.

Dramaturg i reżyser wymieniali listy przez 31 lat. Korespondencja rozpoczyna się w roku 1965, w okolicach premiery Tanga na deskach Teatru Współczesnego. Mrożek mieszkał wówczas we Włoszech, Axer pisywał z teatru, w przerwach między próbami. Przedstawienie, wyreżyserowane zgodnie z sugestiami autora, który podsuwał też pewne wskazówki scenograficzne, okazało się wielkim sukcesem.

"Kim są dla siebie obaj rozmówcy? Oto po jednej stronie Erwin Axer , reżyser już wtedy legendarny, pracujący nie tylko w Polsce, twórca warszawskiego Współczesnego uchodzącego wówczas za jeden z najświetniejszych teatrów Europy. Po drugiej - dramaturg co prawda w kraju bardzo już znany, ale w świecie dopiero zdobywający sobie właściwą pozycję. Wielki, międzynarodowy sukces Tanga , w którym swój walny udział będzie miał Axer jako inscenizator najważniejszej polskiej premiery, w pewien sposób zrówna ich artystyczny status. Obaj staną się dla siebie żywotnie niezbędni. Pisarz znajdzie w reżyserze idealnego realizatora swoich sztuk, a twórczość autora Emigrantów okaże się dla znakomitego inscenizatora jedną z jego najważniejszych artystycznych wizytówek.
Oczywiście, nie tylko o teatrze rozmawiają. Znajdziemy w listach informacje osobiste, refleksje o Polsce i Europie lat sześćdziesiątych - dziewięćdziesiątych, czasem zwykłe uwagi o planach życiowych" - pisze Tadeusz Nyczek we wstępie do tej korespondencji.

Korespondencja związana jest głównie ze sprawami zawodowymi: Axer po Tangu stał się pierwszym czytelnikiem i głównym reżyserem sztuk Mrożka . W listach widać, jak z upływem lat Mrożkowi coraz trudniej pisać, coraz częściej zmaga się z brakiem weny twórczej. "Im autor dramatyczny starszy, tym trudniej mu być autorem dramatycznym" pisał w 1985 r. Axer jako reżyser sztuk Mrożka podnosi przyjaciela na duchu, uzgadnia szczegóły przedstawień, donosi, jak spektakl był przyjmowany, kto i jak o nim pisał. Axer dzieli się też z Mrożkiem swoim doświadczeniem w świecie teatru, doradza, kto i gdzie mógłby je wystawić. Mrożek , znany ze zjadliwego poczucia humoru, w listach pokazuje twarz pesymisty, rozczarowanego do samego siebie i świata, Axer traktuje rzeczywistość mniej poważnie.

Korespondencja Sławomira Mrożka i Erwina Axera ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

d14h0en
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14h0en