Trwa ładowanie...

Opowieści kresowe o mieście Korzeniowskiego

Opowieści kresowe o mieście KorzeniowskiegoŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Archiwalna ikonografia i pamiątki oraz wspomnienia o mieście rodzinnym pisarza Konrada Korzeniowskiego - będzie można poznać podczas spotkania w stołecznym Domu Spotkań z Historią, które odbędzie się 20 lutego.

Kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” pt. „Przepadł w Brodach. Rzecz o świetności i upadku wolnego handlowego miasta Brody” będzie poświęcone rodzinnemu miastu pisarzy Józefa Konrada Korzeniowskiego i Józefa Rotha.

Pomysłodawca i autor cyklu, Tomasz Kuba Kozłowski zaprasza na opowieść o dziedzictwie rodzin Żółkiewskich, Koniecpolskich i Potockich; o pracujących na Kresach Grekach, Ormianach i Żydach; bankierach, kupcach i przemytnikach z galicyjskiego Amsterdamu oraz biskupie w synagodze, poczytnych Józefach, niezwykłym księgarzu i niefrasobliwym dziedzicu.

Tomasz Kuba Kozłowski jest właścicielem bogatej kolekcji archiwalnej dotyczącej Kresów Wschodnich. Podczas spotkań przedstawia on wybrane zagadnienia z historii Kresów przełomu XIX i XX wieku.Opowiada o narodowościach, grupach etnicznych i zapomnianych miejscach, znanych już tylko ze starych map. Swoją opowieść ilustruje archiwalnymi zdjęciami i dokumentami z prywatnej kolekcji.

d2olowy

- Cykl „Opowieści z Kresów”, który zainicjowaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, cieszy się dużym zainteresowaniem. Przychodzą na niego osoby w różnym wieku, od studentów po sędziwych byłych mieszkańców Kresów. Opowieści pana Kozłowskiego, ubarwione są licznymi anegdotami i ilustrowane pamiątkami z bogatej kolekcji autora. Na przykład na ostatnie spotkanie poświęcone zimie w Karpatach Wschodnich - przyniósł zabytkowe narty - opowiadała Agata Kwiek z Domu Spotkań z Historią.

Spotkanie „Przepadł w Brodach. Rzecz o świetności i upadku wolnego handlowego miasta Brody” odbędzie się w stołecznej siedzibie Polskiej Akademii Nauk, w której tymczasowo działa Domu Spotkań z Historią, na okres remontu jego macierzystej siedziby przy ul. Karowej.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj