Nowa książka Pawła Huellego Opowieści chłodnego morza to zbiór opowiadań, które łączy motyw Bałtyku. Książka trafi do księgarń w pierwszych dniach września.
Każde z opowiadań dzieje się w innej epoce, ma innego bohatera. Jest tam m.in. historia o zdobywaniu ryb na Wigilię w Gdańsku czasów PRL, opowieść o powojennych losach małej protestanckiej wspólnoty mennonitów, biografia pruskiego arystokraty, który skończył życie w arabskim więzieniu. Są opowieści o życiu chłopów na XVIII-wiecznych Żuławach, pijaństwie gdańskiego żandarma, tajemniczej ognistej kuli polującej na nieostrożnych żeglarzy w Zatoce Puckiej.
Wszystkie opowieści łączą dwa występujące w nich motywy. Pierwszy z nich to chłodne morze, czyli nienazwany w opowiadaniach z imienia Bałtyk. Drugi - to motyw Księgi, którą w opowiadaniach Huellego nie musi być wyłącznie Biblia. Rolę przewodnika po tajemnicach życia może pełnić w opowiadaniach Huellego także nieaktualny rozkład jazdy czy klaser ze znaczkami. Chłodne morze to symbol melancholii, nieokreślonych tęsknot właściwych charakterowi ludów znad Bałtyku.
Poszczególne historie składają się na sagę nadmorską, której bohaterowie dążą do odnalezienia prawdy. Dla jednych jest nią chińska Księga Przemian, dla innych - tajemniczy prajęzyk wszystkich ludów, inni bohaterowie Huellego szukają prawdy we własnych wspomnieniach.
Paweł Huelle , mieszkający w Gdańsku 51-letni pisarz, zyskał rozgłos wydaną w 1987 roku powieścią Weiser Dawidek . Kolejna jego ceniona powieść Mercedes Benz była literackim hołdem złożonym Bohumilowi Hrabalowi . Opublikował też m.in. Opowiadania na czas przeprowadzki i Ostatnią Wieczerzę .
* Opowieści chłodnego morza ukazują się nakładem wydawnictwa Znak.*