Trwa ładowanie...

Opowiadania Liliany Millu - nowa publikacja Muzeum Auschwitz

Share
Opowiadania Liliany Millu - nowa publikacja Muzeum Auschwitz
Źródło: Inne
d3sw9xw

Zbiór sześciu opowiadań autorstwa włoskiej Żydówki Liany Millu, byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrueck, pod tytułem _Dymy Birkenau_ (_Il fumo di Birkenau_) ukazał się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Szefowa muzealnego wydawnictwa Jadwiga Pinderska-Lech przedstawiając książkę powiedziała, że akcja opowieści rozgrywa się w kobiecej części niemieckiego obozu Auschwitz II - Birkenau.

- Bohaterki wstrząsających opowiadań - kobiety różnych narodowości, w różnym wieku, o różnych charakterach i temperamentach - rozpaczliwie walczą o przetrwanie. Prawie zawsze walka kończy się przegraną: nie tylko w sensie utraty życia, ale również w sensie moralnym. Jedna z bohaterek zostaje w obozie prostytutką. Narratorka stoi trochę z boku. Co prawda ujawnia swoje uczucia, jak reszta więźniarek odczuwa głód, ból, zimno i strach, ale stara się nie oceniać postępowania innych -powiedziała Pinderska-Lech.

Pisarz włoski żydowskiego pochodzenia, były więzień Auschwitz Primo Levi uważa, że opowiadania Liany Millu należą do najbardziej przejmujących kobiecych świadectw pobytu w obozie zagłady Auschwitz, a na pewno najsilniej przemawiających wśród przekazów włoskich.

d3sw9xw

Opowiadaniom w książce Millu towarzyszą reprodukcje obrazów Janiny Tollik, przedwojennej absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, aresztowanej przez gestapo za działalność konspiracyjną i również więzionej w obozie kobiecym w Birkenau.

Liana Millu urodziła się w 1914 roku w Pizie. Była dziennikarką i pisarką. Przed wojną była nauczycielką. Po wprowadzeniu we Włoszech ustaw rasowych przestała uczyć. W 1943 roku związała się z ruchem oporu, za co została aresztowana i wkrótce deportowana z obozu przejściowego w Fossoli di Carpi do niemieckiego obozu Auschwitz. Po pięciu miesiącach pobytu w sektorze kobiecym Birkenau została przeniesiona do Ravensbrueck, a następnie do pracy przymusowej w niemieckiej fabryce zbrojeniowej. Wyzwolona w maju 1945 roku wróciła do Włoch. Zmarła w 2005 roku.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1956 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym przewodniki w 14 językach.

d3sw9xw

Podziel się opinią

Share
d3sw9xw
d3sw9xw