* Iwona, księżniczka Burgunda – pierwszy, napisany jeszcze przed wojną dramat Witolda Gombrowicza zostanie w Polsce wystawiony w interpretacji operowej.*
Przygotowania do finalizacji przedsięwzięcia trwały wiele lat. Muzyka do opery została skomponowana z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza , która była obchodzona dwa lata temu. Wtedy też w Paryżu odbyła się koncertowa prapremiera opery.
Muzykę skomponował Zygmunt Krauze, który zapewnia, że mimo tego iż jest to muzyka współczesna, można jej słuchać. Jest powiązana z muzyką z przeszłości i zawiera wiele rytmów, które znamy. Zygmunt Krauze zdradził również, że pracuje nad muzyką do Operetki Witolda Gombrowicza . Libretto zostało już opracowane w Paryżu, we współpracy z wdową po pisarzu, Ritą Gombrowicz – ujawnił kompozytor.
Reżyser spektaklu Marek Weiss-Grzesiński wyraża żal, że w Polsce brakuje środków na profesjonalne przygotowywanie kolejnych premier, zwłaszcza operowych. Wyraził także radość, że mógł sobie sam skompletować zespół, ponieważ przy takiej operze potrzebni są artyści najlepsi – argumentował reżyser.
W tytułowej roli Iwony wystąpi Kinga Preis, aktorka teatralna i filmowa, która przyznaje, że udział w spektaklu operowym będzie jej takim pierwszym doświadczeniem. Polska prapremiera spektaklu powstaje we współpracy z Polskim Radiem, z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej. Jak przypomina dyrektor orkiestry Bogna Kowalska, to właśnie orkiestra radiowa wykonywała ten utwór dwa lata temu Paryżu, w wersji koncertowej.
Prapremiera operowej wersji „Iwony, księżniczni Burgunda” odbędzie się 29. września w Teatrze Narodowym w Warszawie. Polska Orkiestra Radiowa wystąpi pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego. Autorami libretta są Zygmunt Krauze i Grzegorz Jarzyna.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Lech Kaczyński. Spektakl odbywa się w ramach 49. Międzynarodowego Festiwlau Muzyki Wspołczesnej Warszawska Jesień. Prapremiera „Iwony, księżniczki Burgunda” w interpretacji operowej odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Dotąd ten dramat Witolda Gombrowicza w wersji operowej wystawiono tylko w 1973 roku w operze w Wuppertalu w Niemczech, dwa lata później w Teatrze Narodowym w Budapeszcie, a w 1993 roku operową wersję dramatu pokazano w Kolonii jako pracę dyplomową w Wyższej Szkole Muzycznej.