Premiera spektaklu dla dorosłych Opera za trzy grosze Bertolta Brechta była w niedzielę wieczorem punktem kulminacyjnym obchodów 60-lecia Teatru Lalek "Arlekin" w Łodzi.
Premierę nieprzypadkowo zaplanowano na 28 grudnia, bowiem dokładnie 60 lat temu teatr wystawił pierwsze przedstawienie dla dzieci pt. Dwa Michały i świat cały. W rocznicę tego wydarzenia zespół "Arlekina" przygotował inscenizację Opery... aby - jak podkreślają twórcy przedstawienia - podtrzymać tradycję grania spektakli lalkowych dla dorosłych.
_ Opera za trzy grosze_ jest jednym z najczęściej wystawianych dramatów Brechta , którego premiera odbyła się w 1928 roku. Akcja toczy się w londyńskim półświatku, a tematyka spektaklu pozostaje nadal aktualna - żądza pieniądza, nędza i korupcja.
W łódzkiej inscenizacji występują naturalnej wielkości lalki prowadzone przez aktorów. Reżyserem spektaklu jest dyrektor artystyczny "Arlekina" Waldemar Wolański, opracowaniem muzyki Kurta Weilla zajęła się Teresa Stokowska-Gajda. Scenografia jest autorstwem Marii Balcerek, a choreografię przygotował Kazimierz Knol.
W ramach jubileuszowych obchodów w łódzkiej Galerii WSHE oglądać można wystawę lalek - głównie marionetek i kukiełek - oraz plakatów teatralnych z "Arlekina". Ekspozycja czynna będzie do 5 stycznia.
Teatr Lalek "Arlekin" rozpoczął działalność w 1948 r. w gmachu przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Dziesięć lat później teatr wprowadził się do zajmowanego obecnie budynku u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1 Maja. Przez 26 lat dyrektorem teatru był Henryk Ryl, którego zastąpił Stanisław Ochmański. Obecnie teatrem kieruje Waldemar Wolański.
W repertuarze Teatru "Arlekin" są przedstawienia w tradycyjnych technikach lalkowych i widowiska w konwencji japońskiego teatru bunraku. Są także spektakle dla dorosłych, warsztaty teatralne i programy edukacyjne.
Od 1999 roku teatr organizuje Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy, który odbywa się w Łodzi co dwa lata. Jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej "TrotuArt".
Przy teatrze działa Pracownia Dokumentacyjna gromadząca materiały pozyskane z teatrów lalek w całej Polsce. Znajduje się tu również siedziba polskiego oddziału międzynarodowego stowarzyszenia lalkarzy UNIMA, którego celem jest popularyzacja sztuki lalkarskiej.
W ciągu 60 lat istnienia "Arlekin" przygotował 250 premier. Szacuje się, że 31 tysięcy spektakli obejrzało niemal 11 milionów widzów. Przedstawienia teatru zdobywały także liczne nagrody na festiwalach w kraju i za granicą m.in. w Anglii, Brazylii, USA, Francji, Izraelu, Japonii, Meksyku i na Bałkanach.