Trwa ładowanie...

Opanować Mewę Czechowa

Opanować Mewę CzechowaŹródło: Inne
dg39ywg
dg39ywg

W ramach programu Rosja - odkrycie na nowo towarzyszącego tegorocznemu Honorowemu Gościowi Targów Książki w Warszawie, Federacji Rosyjskiej, wystawiony będzie spektakl "Próba opanowania sztuki Mewa metodą Stanisławskiego" w reżyserii Andrieja Żołdaka.

Ukraiński reżyser-awangardzista Andriej Żołdak w przedstawieniu "Próba opanowania sztuki Mewa metodą Stanisławskiego" z powodzeniem podejmuje się zaprezentowania jednej z najbardziej popularnych sztuk na świecie - "Mewy" Czechowa.

Razem z nim, w ślad za Konstantym Trieplowym, widzowie przekonują się do walki z teatralną nudą i potrzebą poszukiwania "nowych rozwiązań". Nie jest to jednak tylko przesłanie - już w samym przedstawieniu pojawiają się niezwyczajne sceniczne rozwiązania stworzone przez bułgarskiego artystę Kolio Karamafilowa oraz niezwykła i niespotykana oprawa muzyczna. Całość dopełniają kostiumy Pawła Kapliewicia.

Andriej Żołdak zaangażował do swojego spektaklu gwiazdorski zespół aktorów z moskiewskiego Państwowego Teatru Narodów. Znaleźli się wśród nich Aleksandr Bałujew, Maria Mironowa, Dmitrij Charatjan. Sztukę po raz pierwszy można było podziwiać w ramach III Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej w Moskwie i IV Międzynarodowego Teatralnego Festiwalu im. Michaiła Czechowa w czerwcu 2000.

dg39ywg

W Polsce "Próba opanowania sztuki Mewa przez system Stanisławskiego" rozbłysło podczas toruńskiego festiwalu "Kontakt" w 2002 roku. Przedstawienie pod nieco skróconym tytułem "Eksperyment: Czajka" otrzymało nagrodę "Za najlepszy spektakl widowiskowy", Andrieja Żołdaka uznano za najlepszego reżysera festiwalu, a jednego z aktorów, Aleksandra Usowa, wyróżniono za kreację aktorską.

Już w sobotę 22 maja o godz. 19.00 na nowo odkryjemy Czechowa w przedstawieniu Żołdaka w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (ul. Miodowa 22/24 Warszawa) w ramach uczestnictwa Rosji w charakterze Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie. Spektakl oraz m.in. wystawa fotograficzna "Nagie dla Stalina" to element bogatego programu artystycznego, który towarzyszy spotkaniom z rosyjskimi pisarzami i poetami, panelom dyskusyjnym i wieczorami poetyckimi.

Swój przyjazd na Targi Książki zapowiedziało około 30 twórców rosyjskich, w tym Wiktor Jerofiejew, Ludmiła Pietruszewska, Jewgenij Griszkowiec i Edward Radziński. Rosjanie zaplanowali największą wystawę w historii warszawskich targów - zajmą niemal połowę powierzchni handlowej.

dg39ywg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg39ywg