Trwa ładowanie...
d7e7tvm

Olga Tokarczuk w wąskim gronie nominowanych do Man Bookera

Olga Tokarczuk znalazła się w wąskim gronie nominowanych do nagrody literackiej Man Booker. Razem z tłumaczką Antonią Lloyd-Jones mają szansę na wygraną za brytyjską wersję książki “Prowadź swój pług przez kości umarłych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk w wąskim gronie nominowanych do Man Bookera
Olga Tokarczuk w wąskim gronie nominowanych do Man Bookera (East News)
d7e7tvm

Olga Tokarczuk nominowana do Man Bookera. Jest na skróconej liście

Olga Tokarczuk i tłumaczka Antonia Lloyd-Jones znalazły się na ostatecznej liście nominowanych do nagrody Man Booker. Mają szansę na nagrodę za brytyjską wersję powieści “Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Książka ta, jak sama autorka podkreśla, to thriller moralny. Akcja dzieje się na terenie Kotliny Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jest wegetarianką i pasjonatką astrologii. Ciągle walczy o ich prawa i bezpieczeństwo. Dla niej świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake'a. Nagle masowo giną kłusownicy. Janina angażuje się w śledztwo, ale policja ją ignoruje i traktuje jak nieszkodliwą dziwaczkę.

d7e7tvm

Polska pisarka znalazła się w gronie finalistek drugi rok z rzędu. W 2018 roku wygrała Man Bookera za powieść “Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft. Z kolei Lloyd-Jones tłumaczyła dzieła wielu polskich pisarzy, m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Witolda Szabłowskiego, Jacka Hugo-Badera czy też Mariusza Szczygła. Została odznaczona medalem Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury.

Olga Tokarczuk nominowana do Man Bookera. Z kim powalczy o nagrodę?

Grono nominowanych do nagrody zostało zwężone z 13 do 6 miejsc. Oprócz Tokarczuk na skróconej liście znaleźli się się:

  • omańska pisarka Jokha Al Harthi za "Celestial Bodies" (tł. Marilyn Booth),
  • Francuzka Annie Ernaux za "The Years" (tł. Alison L. Strayer),
  • Niemka Marion Poschmann za "The Pine Islands" (tł. Jen Calleja),
  • Kolumbijczyk Juan Gabriel Vasquez za "The Shape of the Ruins" (tł. Anne McLean),
  • Chilijka Alia Trabucco Zeran za "The Remainder" (tł. Sophie Hughes).

Jury stwierdziło, że “wybrane książki przedstawiają zapis mądrości we wszystkich formach i mają niespodziewane i nieprzewidywalne narracje”. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 21 maja na gali w Londynie.

Man Booker Prize to nagroda literacka za książkę, która w ciągu ostatniego roku została przetłumaczona na język angielski i opublikowana na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zwycięzcy otrzymują do podziału główną nagrodę w wysokości 50 tys. funtów.

d7e7tvm

Podziel się opinią

Share

d7e7tvm

d7e7tvm