Trwa ładowanie...
d4h8fpe

Olga Tokarczuk typowana na laureatkę Literackiej Nagrody Nobla. Tak obstawia jurorka Nagrody Bookera

Wkrótce poznamy laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Polska pisarka Olga Tokarczuk coraz częściej jest wskazywana na jedną z faworytek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk  coraz bardziej jest doceniana na arenie międzynarodowej.
Olga Tokarczuk coraz bardziej jest doceniana na arenie międzynarodowej. (East News)
d4h8fpe

Tegoroczne rozdanie nagród szwedzkiej Akademii będzie wyjątkowe. W związku ze skandalem z udziałem pisarza i męża jednej z członkiń noblowskiego gremium Jeanem-Claudem Arnaultem oskarżonym o gwałt, w 2018 r. nie wręczono Nagród Nobla. Oznacza to, że teraz powinna zostać wyróżniona dwójka laureatów.

- Jeśli będzie dwóch laureatów, to jedną musi być kobieta - powiedziała Fiammetta Rocco, dziennikarka i jurorka Nagrody Bookera w rozmowie z "Guardianem". Dodała, że prawdopodobnie nagrodzeni zostaną pisarze z różnych kontynentów.

Zdaniem Rocco ze względu na obecne nastroje polityczne mówi się, że należałoby docenić perspektywę centralnej Europy. Z tego regionu największe nadzieje wzbudzają dwa nazwiska: Węgra, László Krasznahorkai i Polki, Olgi Tokarczuk.

d4h8fpe

Pisarka dwa lata z rzędu znalazła się w ścisłej czołówce finalistów zarówno brytyjskiej Nagrody Bookera, jak i amerykańskiej National Book AwardW zeszłym roku została laureatką Bookera za powieść "Bieguni" przetłumaczoną na język angielski przez Antonię Lloyd-James.

Spośród pisarek szansę na Nagrodę Nobla mają również: Rosjanka Ludmiła Ulicka, Chinka Can Xue, Kreolka Maryse Condé i Kanadyjka Margaret Atwood, znana w Polsce głównie za sprawą "Opowieści podręcznej".

Laureaci Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 zostaną ogłoszeni 10 października.

Podziel się opinią

Share

d4h8fpe

d4h8fpe
d4h8fpe