ycipk-jfrh1h

Olga Tokarczuk typowana na laureatkę Literackiej Nagrody Nobla. Tak obstawia jurorka Nagrody Bookera

Wkrótce poznamy laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Polska pisarka Olga Tokarczuk coraz częściej jest wskazywana na jedną z faworytek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk  coraz bardziej jest doceniana na arenie międzynarodowej.
Olga Tokarczuk coraz bardziej jest doceniana na arenie międzynarodowej. (East News)
ycipk-jfrh1h

Tegoroczne rozdanie nagród szwedzkiej Akademii będzie wyjątkowe. W związku ze skandalem z udziałem pisarza i męża jednej z członkiń noblowskiego gremium Jeanem-Claudem Arnaultem oskarżonym o gwałt, w 2018 r. nie wręczono Nagród Nobla. Oznacza to, że teraz powinna zostać wyróżniona dwójka laureatów.

- Jeśli będzie dwóch laureatów, to jedną musi być kobieta - powiedziała Fiammetta Rocco, dziennikarka i jurorka Nagrody Bookera w rozmowie z "Guardianem". Dodała, że prawdopodobnie nagrodzeni zostaną pisarze z różnych kontynentów.

Zdaniem Rocco ze względu na obecne nastroje polityczne mówi się, że należałoby docenić perspektywę centralnej Europy. Z tego regionu największe nadzieje wzbudzają dwa nazwiska: Węgra, László Krasznahorkai i Polki, Olgi Tokarczuk.

ycipk-jfrh1h

Pisarka dwa lata z rzędu znalazła się w ścisłej czołówce finalistów zarówno brytyjskiej Nagrody Bookera, jak i amerykańskiej National Book AwardW zeszłym roku została laureatką Bookera za powieść "Bieguni" przetłumaczoną na język angielski przez Antonię Lloyd-James.

Spośród pisarek szansę na Nagrodę Nobla mają również: Rosjanka Ludmiła Ulicka, Chinka Can Xue, Kreolka Maryse Condé i Kanadyjka Margaret Atwood, znana w Polsce głównie za sprawą "Opowieści podręcznej".

Laureaci Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 zostaną ogłoszeni 10 października.

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-jfrh1h

ycipk-jfrh1h
ycipk-jfrh1h