Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk powalczy o Międzynarodową Nagrodę Bookera

Kilka dni przed premierą nowej powieści Tokarczuk znalazła się w gronie finalistów prestiżowej nagrody przyznawanej w Wielkiej Brytanii. Wszystko za sprawą anglojęzycznej wersji książki, za którą otrzymała już nagrodę Nike.

Olga Tokarczuk powalczy o Międzynarodową Nagrodę BookeraŹródło: ONS.pl
d4fqoew
d4fqoew

Międzynarodowa Nagroda Bookera jest przyznawana autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielskie. Olga Tokarczuk ze swoją powieścią "Bieguni" ("Flights") znalazła się na skróconej liście autorów, którzy powalczą o tegoroczną nagrodę w wysokości 50 tys. funtów, dzieloną między autora i tłumacza.

Polska pisarka zmierzy się z takimi autorami jak Węgier László Krasznahorkaia ("The World Goes On"), Han Kang z Korei Południowej ("The White Book"), Irakijczyk Ahmed Saadawi ("Frankenstein w Bagdadzie"), Virginie Despentes ("Vernon Subutex 1") z Francji i Antonio Muñoz Molina ("Like A Fading Shadow") z Hiszpanii.

"Bieguni" z 2007 r. (rok później nagrodzona Nike) to literacka monografia zjawiska ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego. Zdaniem autorki, turystyka stała się współczesnym sposobem zaspokajania bardzo starego, atawistycznego, nomadycznego popędu. Osią, wokół której autorka zbudowała książkę, nie jest postać, jakaś historia, tylko fenomen, jakim jest podróżowanie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

- Podróż jest chyba największym zbliżeniem do tego, czym współczesny świat wydaje się być - ruchem, niestabilnością - powiedziała Tokarczuk po otrzymaniu Nike. - Każda epoka ma pokusę nazywania stanu współczesnego sobie człowieka jakimś jednym sprytnym słowem. Wydało mi się, że współcześnie takim słowem mógłby być "biegun". Sama czuję się biegunem - dodała.

d4fqoew

"Bieguni" to nie jedyna powieść Tokarczuk przetłumaczona na język angielski. Brytyjscy czytelnicy znają także "Prawiek i inne czasy" ("Primeval and Other Times") i "Domu dziennym, domu nocnym" ("House of Day, House of Night").

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku książka "Podróż ludzi Księgi", dwa lata później ukazała się jej kolejna książka - "E.E.". Ogromny sukces doniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W 2015 r. otrzymała Nagrodę Nike za "Księgi Jakubowe". Jej najnowsza powieść, "Opowiadania bizarne", ukaże się 18 kwietnia.

d4fqoew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fqoew