Trwa ładowanie...
mity
23 kwietnia 2010, 13:34

Olga Tokarczuk opowiada najstarszy mit

Olga Tokarczuk opowiada najstarszy mitŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Do księgarń trafiła kolejna książka serii <#link|seria|16342|Mity#>: Anna In w grobowcach świata pióra Olgi Tokarczuk .

„Sięgam do jednego z najstarszych mitów człowieka – opowieści o Inannie, sumeryjskiej bogini, która zeszła do podziemnego świata, by zmierzyć się ze swoją siostrą, władczynią śmierci. I wróciła. To opowieść założycielska, z której potem wypączkowały inne mity, także i te, które przetrwały do dziś. Niepokojąca, dziwna i momentami okrutna opowieść została spisana na tabliczkach klinowych około czterech tysięcy lat temu. Po raz pierwszy w historii pojawia się tutaj Autor, właściwie Autorka, i po raz pierwszy w dziejach cywilizacji tekst literacki (Hymn do Inanny) zostaje podpisany. Znamy imię tej kobiety – Enheduanna. Nie pozostaje nic innego, jak opowiadać dalej” – pisze o swojej wersji mitu Olga Tokarczuk .

d1ef7ju

Seria <#link|seria|16342|Mity#> to pomysł brytyjskiego wydawnictwa Canongate. Wydawcy udało się namówić do współpracy takich pisarzy jak Toni Morrison, Wiktor Pielewin, Gabriel Garcia Marquez, J.M. Coetzee, Stephen King, Isabel Allende, Zadie Smith, John Irving.

Każdy autor sam wybrał jakąś opowieść z mitologii greckiej, nordyckiej, azteckiej czy jakiejkolwiek innej i pisze na jej podstawie powieść.

Pierwsze książki pojawiły się jednocześnie w 31 krajach świata – poza Europą również m.in. w Kanadzie, Brazylii, Chinach, Japonii, Korei, Indiach i na Tajwanie.

W Polsce serię wydaje Znak. Jako pierwsza we wszystkich uczestniczących w projekcie krajach ukazała się Krótka historia mitu Karen Armstrong . Specjalistka od historii religii opisuje proces powstawania mitów od paleolitu przez starożytność aż do współczesności. W serii Znaku druga w kolei to Penelopiada Margaret Atwood . Kanadyjska powieściopisarka, znana jako autorka Opowieści podręcznej , Kobiety do zjedzenia , przedstawiła na nowo dzieje wojny trojańskiej i tułaczki Odysa. Czytelnik śledzi wydarzenia z perspektywy Penelopy. Pisarka zrywa z homerowym mitem Odysa-herosa, skupiając się na jego słabościach i romansach.

W styczniu 2006 roku ukazał się Hełm grozy Wiktora Pielewina , a w marcu – Brzemię Jeanette Winterson .

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj