Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk ponownie doceniona. Idea "czułego narratora" otrzymała prestiżową nagrodę

Polska pisarka w grudniu 2019 r. odbierała Nagrodę Nobla. Wygłoszony wówczas przez nią wykład poruszył serca i umysły czytelników na całym świecie. Platforma Emerging Europe uznała je za największe artystyczne osiągnięcie w Europie.

Olga Tokarczuk ponownie doceniona. Idea "czułego narratora" otrzymała prestiżową nagrodęŹródło: East News
d12y49m
d12y49m

Olga Tokarczuk jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków, jak czytelników. Posiada rzadki dar opowiadania złożonych historii. Za swój pokaźny dorobek literacki została doceniona przez światowe gremia. Najpierw w 2018 r. została wyróżniona Nagrodą Bookera za powieść "Bieguni", a rok później odebrała najbardziej prestiżową na świecie Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

10 grudnia Polka wygłosiła w Sztokholmie godzinny wykład noblowski zatytułowany "Czuły narrator". Jej przemowa wywodziła się z osobistych doświadczeń, które prowadziły do konkluzji o potrzebie uważnego obserwowania świata i bycia wrażliwym na otaczającą nas rzeczywistość. Według Emerging Europe słowa Olgi Tokarczuk zasługują na najwyższe uznanie.

Zobacz: Olga Tokarczuk odebrała Nobla. Zobacz ten ważny moment

- Wykład Olgi Tokarczuk zawiera celną analizę błędów komunikacji we współczesnym świecie. Byliśmy pewni, że Internet, dając szeroki dostęp do wiedzy, przyniesie ludziom szczęście, poprawi jakość życia, zapewni zdrowie i dobrobyt, ale też uczyni ludzi równymi, zjednoczy ich. Zamiast tego cierpimy z powodu izolacji, fragmentacji, kakofonii dźwięków, dezinformacji, fałszywych wiadomości. Świat umiera, a my tego nie zauważamy - powiedział Andrew Wrobel, jeden z założycieli Emerging Europe.

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Emerging Europe's Artistic Achievement 2020. Jury uznało koncepcję "czułego narratora" za najważniejsze artystyczne wydarzenie roku.

Oprócz nagrody dla polskiej pisarki wyróżniono też serial HBO "Czarnobyl" oraz macedoński film dokumentalny "Kraina miodu", który w tym roku walczył o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

d12y49m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12y49m