Trwa ładowanie...
targi
24-10-2011 13:46

Ok. 7 tys. osób na Targach Książki w Katowicach

Swoją ofertę na zakończonych w niedzielę targach przedstawiło 75 wystawców, czytelnicy mogli się spotkać z ok. 80 autorami. Targi Książki, na tak dużą skalę, odbyły się w Katowicach po raz pierwszy. Organizatorzy - Urząd Miasta w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz Expo Silesia - pozyskali wsparcie wielu instytucji z regionu

Ok. 7 tys. osób na Targach Książki w KatowicachŹródło: "__wlasne
d2dx1s4
d2dx1s4

Ok. 7 tys. gości odwiedziło w ciągu czterech dni zorganizowane po raz pierwszy w Katowicach Targi Książki - poinformowała PAP menedżerka imprezy Monika Badowska.

Swoją ofertę na zakończonych w niedzielę targach przedstawiło 75 wystawców, czytelnicy mogli się spotkać z ok. 80 autorami. Targi Książki, na tak dużą skalę, odbyły się w Katowicach po raz pierwszy. Organizatorzy - Urząd Miasta w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz Expo Silesia - pozyskali wsparcie wielu instytucji z regionu. Dla przedsięwzięcia, któremu nadano hasło "Czytanie jest modne", pozyskano honorowy patronat małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

Do Katowic przyjechało 75 wystawców z całej Polski, w tym wiele liczących się wydawnictw na rynku księgarskim. Zwiedzający - zwłaszcza w sobotę i niedzielę - mogli spotkać się m.in. z Kazimierzem Kutzem, Małgorzatą Szejnert, Irkiem Dudkiem, Markiem Krajewskim, Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Katarzyną Enerlich czy Sławomirem Cenckiewiczem. Targową premierę miała w Katowicach m.in. książka "Długie ramię Moskwy" Sławomira Cenckiewicza. Katowicki IPN prezentował m.in. wydany niedawno album "Szpiegowski arsenał bezpieki". Zaangażowanie Śląskiego Klubu Fantastyki sprawiło, że w ramach targów odbył się szereg spotkań z autorami tego nurtu literatury m.in.: Rafałem Kosikiem, Andrzejem Ziemiańskim, Jakubem Ćwiekiem i Anną Kańtoch.

W ramach targów przygotowano łącznie ok. 100 imprez towarzyszących, np. w okolicznych bibliotekach i Muzeum Śląskim w Katowicach. Uniwersytet Śląski przygotował m.in. prezentowaną dotąd tylko w Warszawie i Lublinie wystawę fotografii Ryszarda Kapuścińskiego "Z Imperium", wystawy książek cyfrowych i exlibrisów czy akcję zadrukowywania przestrzeni miasta cytatami z "Orfeusza i Eurydyki" Czesława Miłosza. Podczas targów ogłoszono wyniki przeprowadzonego przez nową bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach interaktywnego plebiscytu ulubionych książek mieszkańców regionu. Pierwsze trzy miejsca zajęły: "Słownik gwar śląskich: godómy po naszymu, czyli po śląsku" Barbary i Adama Podgórskich; "Górnoślónski ślabikorz" opracowany przez zespół pod kierunkiem prof. Jolanty Tambor oraz "Mitologia śląska. Przywiarki ślónskie" również Barbary i Adama Podgórskich.

d2dx1s4

Zwiedzający targi mogli poznać kilkadziesiąt tytułów nominowanych w zorganizowanym przez portal granice.pl konkursie "na najlepszą książkę na jesień", którego wyniki mają zostać ogłoszone podczas rozpoczynających się 3 listopada Targów Książki w Krakowie. Pokazano też najlepsze prace konkursu na exlibris z okazji setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza, którego zwyciężczynią została Agnieszka Mucha. Blogerzy specjalizujący się w pisaniu o literaturze i recenzujący książki wręczyli podczas katowickich targów po raz pierwszy własne nagrody. "Złote Zakładki" przyznano łącznie w dziewięciu kategoriach. Przy okazji targów premierę miała też powieść jednego z blogerów pt. "Kod Władzy".

W programie targów przygotowano też atrakcje dla najmłodszych, m.in. zabawy edukacyjne czy przedstawienia teatralne.
(PAP)

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj