W sobotę 30 listopada odbyła się uroczystość wprowadzenia do paryskiego Panteonu - miejsca pochówku zasłużonych dla Francji pisarzy, polityków i uczonych - szczątków pisarza Aleksandra Dumasa - ojca. W uroczystości wziął udział prezydent Francji Jacques Chirac, z którego inicjatywy prochy XIX-wiecznego pisarza (1802-1870) zostały przeniesione do Panteonu w ponad 130 lat po jego śmierci.
W czwartek szczątki pisarza ekshumowano z grobu w jego rodzinnej miejscowości Villers-Cotterets na północ od Paryża.
W piątek trumna była wystawiona w zamku Monte Christo w Port-Marly w rejonie paryskim, gdzie setki ludzi oddały hołd pisarzowi.
W sobotę rano trumnę przewieziono do siedziby Senatu w Paryżu - Pałacu Luksemburskiego, gdzie została wystawiona na dziedzińcu honorowym, i stamtąd wieczorem wyruszył kondukt do nieodległego Panteonu.
Trumnie pisarza, pokrytej ciemnoniebieskim aksamitem z wyhaftowanym srebrną nitką hasłem Muszkieterów Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, towarzyszyli konno bohaterowie jego romansów historycznych - czterej muszkieterowie. Po drodze dołączyła do nich - na białym koniu - Marianna, symbol Republiki Francuskiej, która towarzyszyła trumnie do katafalku ustawionego na placu przed Panteonem.
Na trasie konduktu z Senatu do Panteonu zgromadziły się tysiące paryżan.
Niemal każdy z nich przyszedł z jedną choćby książką pisarza. Na wielu ulicach wstrzymano ruch. Ceremonię zakończyło przeniesienie trumny do Panteonu, który w najbliższą niedzielę i poniedziałek będzie bezpłatnie dostępny dla zwiedzających.
Aleksander Dumas spoczął między swym przyjacielem - pisarzem Victorem Hugo a Emilem Zolą, powiększając do sześciu grono twórców pióra w Panteonie. W tej nekropoli zasłużonych dla Francji spoczywają też Wolter, Jean-Jacques Rousseau i Andre Malraux.
Dumas jest 70. wybitnym Francuzem pochowanym w Panteonie, gdzie spoczywa również Polka - uczona, noblistka Maria Skłodowska Curie.