Trwa ładowanie...

Ojciec Trzech Muszkieterów wprowadzony na Panteon

Ojciec Trzech Muszkieterów wprowadzony na PanteonŹródło: Inne
d3elxs7
d3elxs7

W sobotę 30 listopada odbyła się uroczystość wprowadzenia do paryskiego Panteonu - miejsca pochówku zasłużonych dla Francji pisarzy, polityków i uczonych - szczątków pisarza Aleksandra Dumasa - ojca. W uroczystości wziął udział prezydent Francji Jacques Chirac, z którego inicjatywy prochy XIX-wiecznego pisarza (1802-1870) zostały przeniesione do Panteonu w ponad 130 lat po jego śmierci.

W czwartek szczątki pisarza ekshumowano z grobu w jego rodzinnej miejscowości Villers-Cotterets na północ od Paryża.
W piątek trumna była wystawiona w zamku Monte Christo w Port-Marly w rejonie paryskim, gdzie setki ludzi oddały hołd pisarzowi.
W sobotę rano trumnę przewieziono do siedziby Senatu w Paryżu - Pałacu Luksemburskiego, gdzie została wystawiona na dziedzińcu honorowym, i stamtąd wieczorem wyruszył kondukt do nieodległego Panteonu.

Trumnie pisarza, pokrytej ciemnoniebieskim aksamitem z wyhaftowanym srebrną nitką hasłem Muszkieterów Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, towarzyszyli konno bohaterowie jego romansów historycznych - czterej muszkieterowie. Po drodze dołączyła do nich - na białym koniu - Marianna, symbol Republiki Francuskiej, która towarzyszyła trumnie do katafalku ustawionego na placu przed Panteonem.

Na trasie konduktu z Senatu do Panteonu zgromadziły się tysiące paryżan.
Niemal każdy z nich przyszedł z jedną choćby książką pisarza. Na wielu ulicach wstrzymano ruch. Ceremonię zakończyło przeniesienie trumny do Panteonu, który w najbliższą niedzielę i poniedziałek będzie bezpłatnie dostępny dla zwiedzających.

Aleksander Dumas spoczął między swym przyjacielem - pisarzem Victorem Hugo a Emilem Zolą, powiększając do sześciu grono twórców pióra w Panteonie. W tej nekropoli zasłużonych dla Francji spoczywają też Wolter, Jean-Jacques Rousseau i Andre Malraux.
Dumas jest 70. wybitnym Francuzem pochowanym w Panteonie, gdzie spoczywa również Polka - uczona, noblistka Maria Skłodowska Curie.

d3elxs7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3elxs7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj