Trwa ładowanie...
dz52mlo

Ograbione muzeum - o stratach stołecznego muzeum

dz52mlo
dz52mlo

Stołeczne Muzeum Wojska Polskiego utraciło w czasie wojny i bezpośrednio po wojnie ok. 7 tys. eksponatów - wynika z publikacji Romana Matuszewskiego i Jolanty Kozimor Ograbione muzeum.

Książka została opatrzona wstępem ministra obrony narodowej, Aleksandra Szczygły i dołączono do niej umieszczony na płycie CD pełen wykaz eksponatów utraconych przez Muzeum Wojska Polskiego głównie podczas II wojny światowej i w początkowych latach powojennych. Publikacja zawiera także katalog najciekawszych utraconych eksponatów wraz ze zdjęciami.

– Książka ta wpisuje się w dyskusję na temat restytucji dóbr kultury, która ma ostatnio miejsce w naszym kraju, chociaż przygotowanie tej publikacji rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku. Mam nadzieję, że stanie się ona także impulsem dla innych placówek muzealnych, by tworzyły własne listy strat, które w razie potrzeby mogłyby zaświadczać o skali zagrabionych Polsce dóbr kultury – powiedział dyrektor Muzeum Wojska Polskiego (MWP), Janusz Cisek.

Obecny na promocji ambasador - stały przedstawiciel Polski przy NATO, a wcześniej wiceminister obrony narodowej, Bogusław Winid zaznaczył, że MON aktywnie włączy się w dystrybucję publikacji poza krajem.
– Będzie ona kolportowana przez naszych attache wojskowych, którzy będą ją przekazywać zainteresowanym placówkom i osobom prywatnym. Mamy nadzieję, że publikacja, wydana także w języku angielskim, przyczyni się do odnalezienia jakiejś części utraconych eksponatów – mówił Winid.

dz52mlo

Współautor publikacji, kurator zbiorów głównych MWP, Roman Matuszewski podkreślił, że książka jest efektem wieloletnich starań pracowników Muzeum.
– To rezultat prowadzonej praktycznie od pierwszych lat powojennych inwentaryzacji, która pozwoliła nam poznać skalę strat w naszej placówce – dodał Matuszewski.

*Podczas spotkania ambasador Winid przekazał tłumaczowi i redaktorowi wersji anglojęzycznej książki, Tadeuszowi Mireckiemu medal za zasługi dla kultury w wojsku polskim. * Muzeum Wojska Polskiego zostało powołane dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 roku. Do jego zbiorów przekazano wówczas zasoby działu wojskowego Muzeum Narodowego. Podczas II wojny światowej, podobnie jak inne polskie muzea, utraciło wiele eksponatów, a jego siedziba uległa dewastacji. Także w pierwszych latach powojennych straciło część zbiorów, przekazywanych przez ówczesne władze jako prezenty dla zagranicznych gości. Obecnie Muzeum posiada ponad 250 tys. muzealiów wojskowo-historycznych, prezentowanych na wystawach stałych i czasowych.

dz52mlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj