Trwa ładowanie...

Ogłoszono projekt Paktu dla Kultury

Share
Ogłoszono projekt Paktu dla KulturyŹródło: "__wlasne
d16ygaj

Projekt Paktu dla Kultury, czyli propozycje zmian w finansowaniu kultury i działalności kulturalnej, zaprezentowano w Warszawie. Jedna z propozycji to podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do, co najmniej, 1 proc. od 2012 roku.

Wydarzenie zorganizował ruch społeczny Obywatele Kultury, który zainicjował w Polsce dyskusję nad kondycją polskiej kultury i do tej pory zebrał już ok. 80 tysięcy podpisów pod petycją "1 procent na kulturę!". Projekt Paktu dla Kultury ma być teraz konsultowany społecznie. Debatę ma zakończyć Kongres Obywateli Kultury w marcu 2011 roku, wówczas pakt ma zostać oficjalnie zawarty pomiędzy rządem, Sejmem i Obywatelami Kultury.

Wśród postulatów zawartych w dokumencie znalazły się: podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie panstwa do co najmniej 1 procenta poczynając od 2012 roku. Wprowadzone miałyby też być zmiany prawne pozwalające podmiotom gospodarczym na przekazywanie 1 proc. podatku od dochodów z działałności gospodarczej (CIT) na rzecz instytucji kultury.

Rząd miałby się także zobowiązać do wprowadzenia w publicznych instytucjach kultury rad powierniczych oraz do zapewnienia możliwości finansowania kultury z wielu różnych źródeł: budżetu państwa, budżetów samorządów terytorialnych, środków unijnych, środków prywatnych.

d16ygaj

"Powszechne uczestnictwo w kulturze jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju społecznego i ekonomicznego. Tymczasem w Polsce od 1989 r. kultury w polityce państwa jest sukcesywnie marginalizowana", "Stan kultury wiąże się z jakością państwa", "Kultura pomaga zrozumieć współczesność i wiązać przeszłość z przyszłością" - zapisano w projekcie paktu.

-* Kultura jest inwestycją, a uczestnictwo w kulturze* (...) jest inwestycją rozwojową. Dostęp do uczestnictwa w kulturze, wspierany przez instytucje publiczne jest inwestycją w rozwój kraju, w przemiany cywilizacyjne. To nie dla wszystkich jest oczywiste - mówił obecny na spotkaniu minister Michał Boni.

Komentując propozycje finansowania kultury i postulat 1 procenta z budżetu państwa na ten cel, Boni ocenił, że "rozwiązanie tego problemu jest trudniejsze niż było 2,3 lata temu". - Nie wiemy bowiem co będzie się działo z gospodarką światową, jak będzie to oddziaływało na Polskę - mówił.

- Dla mnie ten pakt może być okresem spotkań przez najbliższe 3,4 miesiące, dotyczących tego 1 procenta (...), ale może to być też czas rozmowy szerszej, przy okazji, której stworzymy cały projekt wsparcia rozwoju potencjału kreatywności i boomu edukacyjnego na najbliższe 10, 20 lat. Namawiałbym do tego drugiego - wtedy będziemy jasno wiedzieli na co nas stać - ocenił minister.

d16ygaj

Europoseł Paweł Kowal zapewnił, że popiera kilka rozwiązań zaproponowanych w pakcie, m.in. postulat zmian regulacji prawnych, które mają doprowadzić do tego, by podmioty gospodarcze mogły przekazywać 1 proc. podatku na rzecz instytucji kultury.

Szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz podkreśliła, że "podstawą bezpieczeństwa dla narodu, społeczeństwa jest bezpieczeństwo naszego rozwoju, które gwarantuje tylko edukacja i kultura".

Zgodził się z nią pisarz Tomasz Piątek , który podkreślał znaczenie edukacji. Jak powiedział, sam ma 15-letniego syna, który chodzi do prywatnego gimnazjum w Łodzi. - Najważniejszy zakup, jakiego dokonała ta szkoła, to były plazmowe telewizory do każdej klasy - nie książki- zwrócił uwagę.

W jego opinii, to właśnie od czytania zależy zdolność rozumowania i pamiętania. - Społeczeństwo obywatelskie zaczęło się wtedy, kiedy zaczęliśmy czytać (...) Kultura audiowizualna, która eskplodowała (...) grozi nam nawrotem do barbarzyństwa, wyrafinowanego technicznie, ale jednak barbarzyństwa. Edukacja powinna się stać radykalnie "książkocentryczna" - mówił Piątek .

Dokument ma charakter otwarty. Do paktu będą mogły przystąpić wszelkie organizacje społeczne, kulturalne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne działające na rzecz kultury.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d16ygaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16ygaj
d16ygaj