Trwa ładowanie...

Ogłoszono nominacje do nagrody im. Janusza Zajdla

Anna Brzezińska, autorka opowiadania Rusałka, i Marek Huberath, autor powieści Vatran Auraio, są wśród nominowanych do literackiej Nagrody imienia Janusza A. Zajdla za rok 2010. Listę nominowanych ogłoszono w środę w Warszawie.

Share
Ogłoszono nominacje do nagrody im. Janusza Zajdla
Źródło: "__wlasne
d1nbolx

* Anna Brzezińska , autorka opowiadania Rusałka, i Marek Huberath , autor powieści Vatran Auraio , są wśród nominowanych do literackiej Nagrody imienia Janusza A. Zajdla za rok 2010. Listę nominowanych ogłoszono w środę w Warszawie.*

Nagroda imienia Janusza Zajdla przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich z dziedziny fantastyki, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym, w dwóch kategoriach: za powieść i za opowiadanie.

Nominacje przyznano siedmiu tytułom w każdej kategorii.

d1nbolx

W kategorii "opowiadanie" nominowani zostali: Anna Brzezińska za Rusałkę, Jakub Ćwiek za Małpki z liści, Stefan Darda za Ostatni telefon, Jacek Dukaj za Piołunnika, Anna Kańtoch za Duchy w maszynach, Jewgienij Olejniczak za Księgę Besławii oraz Robert Wegner za Najlepsze, jakie można kupić.

Ćwiek - za Krzyż Południa. Rozdroża , Darda - za dwie powieści wydane pod wspólnym tytułem Czarny Wygon , i Dukaj za Króla Bólu zostali również nominowani do nagrody za najlepszą powieść. Oprócz nich, szansę na statuetkę mają też: Marek S. Huberath za Vatran Antonio , Wit Szostak za Chochoły i Szczepan
Twardoch
za Wieczny Grunwald .

Laureatów poznamy pod koniec sierpnia, na poznańskim konwencie miłośników fantastyki "Polcon 2011".

Ogólnopolską nagrodę miłośników literatury fantastycznej przyznano po raz pierwszy w roku 1985. Wtedy nosiła ona nazwę "Sfinks". Po śmierci Janusza Zajdla , który nie zdążył odebrać wyróżnienia za rok 1984 (za powieść Paradyzja ), zdecydowano o zmianie jej nazwy. Aby uhonorować zmarłego pisarza, nagrodę "Sfinksa" zmienionio na "nagrodę imienia Janusza Zajdla ".

Janusz Andrzej Zajdel (ur. 1938 w Warszawie, zm. 1985 w Warszawie) był prekursorem nurtu socjologicznego w polskiej literaturze science-fiction. Choć jego pierwsze opublikowane utwory to opowiadania, najbardziej znany jest z powieści. Są wśród nich takie tytuły, jak wydana w 1983 r. Limes inferior , czy opublikowana rok później Cała prawda o planecie Ksi .

d1nbolx

Podziel się opinią

Share
d1nbolx
d1nbolx