Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:52

Ogłoszono nominacje do literackiej nagrody im. Zajdla

Ogłoszono nominacje do literackiej nagrody im. ZajdlaŹródło: © Michał Dagajew, Mirosław Stelmach
d34mowr
d34mowr

* Jacek Dukaj , autor opowiadania _Kto napisał Stanisława Lema?_, i Magdalena Kozak , autorka powieści Nikt , są wśród nominowanych do literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2008. Listę nominacji ogłoszono w czwartek w Warszawie.*

Nagroda jest przyznawana autorom najlepszych utworów literackich w dziedzinie fantastyki. Nominowanych, a następnie laureatów wybierają czytelnicy w drodze głosowania. W tym roku nagroda ma 25. edycję. Nominacje za rok 2008 przyznano w dwóch kategoriach: opowiadanie i powieść.

W kategorii opowiadanie nominacje uzyskali: Jacek Dukaj za Kto napisał Stanisława Lema?, Anna Kańtoch za Światy Dantego, Magdalena Kozak za Sznurki przeznaczenia, Andrzej Miszczak za Harpunników i Wit Szostak za Podworzec. Z kolei w kategorii powieść nominowani zostali: Magdalena Kozak za powieść Nikt , Anna Brzezińska za Ziemię niczyją , Ewa Białołęcka za wiedźma.com.pl , Stefan Darda za Dom na wyrębach , Rafał Kosik za Kameleona i Krzysztof Piskorski za Zadrę (tom I) .

Laureat nagrody będzie wyłoniony pod koniec sierpnia (27-30 sierpnia) podczas ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2009 w Łodzi.

d34mowr

Są dwa etapy corocznego głosowania na zdobywców nagrody im. Zajdla - tłumaczył podczas czwartkowej uroczystości Witold Siekierzyński, reprezentujący Związek Stowarzyszeń Miłośników Fantastyki Fandom Polski, który czuwa nad procesem głosowania.

- W pierwszym etapie, w którym przyznawane są nominacje, czytelnik może zgłosić do pięciu opowiadań i do pięciu powieści napisanych w roku poprzednim - wysyłając zgłoszenia e-mailem pod adresem zajdel@fandom.art.pl lub listownie na warszawski adres Fandomu – powiedział Siekierzyński.

- Po zebraniu głosów powstaje lista nominowanych. Następnie, podczas corocznego konwentu Polcon, odbywa się drugi etap głosowania. Uczestnicy Polconu wybierają spośród nominowanych laureata, którego nazwisko ogłaszane jest potem podczas konwentu - dodał.

Po raz pierwszy ogólnopolską nagrodę w dziedzinie literatury fantastycznej - wówczas noszącą nazwę Sfinks - przyznano w 1985 r. za utwory z 1984 r. Zdobył ją Janusz Andrzej Zajdel za powieść Paradyzja. Zajdel zmarł w lipcu 1985 r. Po śmierci pisarza zdecydowano, że nagroda będzie nosiła jego imię. Po raz pierwszy Nagrodę im. Janusza A. Zajdla przyznano w 1986 r.

d34mowr

Janusz A. Zajdel (ur. 1938 w Warszawie) był prekursorem polityczno-socjologicznej odmiany literatury science-fiction w Polsce. Opublikował ponad 50 opowiadań. Do jego najbardziej znanych zbiorów należy Przejście przez lustro z 1975 r. Głównym osiągnięciem Zajdla była jednak seria powieści, z których pierwsza to wydany w 1980 r. Cylinder van Troffa .

Wśród zdobywców nagrody im. Zajdla z lat ubiegłych byli - każdy z nich kilkakrotnie – Andrzej Sapkowski (m.in. za powieść Narrentum , 2002), Jacek Dukaj (m.in. za opowiadanie Katedra , 2000), Marek S. Huberath (m.in. za powieść Gniazdo światów , 1999) i Rafał Ziemkiewicz (m.in. za opowiadanie Śpiąca królewna, 1996).

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj