Od soboty 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany przez Fundację ABCXXI. Fundacja przygotowała listę książek , która ma pomóc rodzicom dokonać wyboru najwłaściwszej lektury do głośnego czytania.
Podstawowym kryterium przyjętym przez twórców listy było to, aby książka była ciekawa dla dziecka. Powinna też być napisana poprawną i ładną polszczyzną, uczyć racjonalnego myślenia, oferować wiedzę i rozrywkę na wysokim poziomie, rozwijać dobry smak i poczucie humoru. Wybrane książki mają też uczyć szacunku dla ludzi, zwierząt, przyrody, kraju, uznanych norm społecznych i prawa, nieść pozytywny przekaz moralny, promować wzorce właściwych postaw i zachowań. Książki czytane dzieciom nie powinny wzbudzać w nich lęku. Dobrze, żeby rozwijały postawę optymizmu i wiary w siebie oraz pozytywne nastawienie do świata.
Zdaniem pomysłodawców akcji dobre książki dla dzieci unikają stereotypów związanych z płcią. Staramy się zwracać uwagę rodziców na przenoszone z pokolenia na pokolenie stereotypy i niedobre wzorce zachowań, które znajdują swe odbicie i wzmocnienie w literaturze. Nie proponujemy unikania wartościowych książek, które je zawierają, ale czytanie ich z taką świadomością i dyskutowanie z dzieckiem na temat skutków fałszywych postaw i przekonań, które istniały w przeszłości lub jeszcze istnieją.
Zdaniem prezes Fundacji Ireny Koźmińskiej dobrą porą na głośne czytanie jest wieczór przed snem. Czytanie ma się dziecku zawsze kojarzyć z radością - nigdy z przymusem, karą czy nudą, powinno być magiczną porą wspólnego dokonywania odkryć, przeżywania tajemnic i wzruszeń; porą, której dziecko nie może się doczekać. Dlatego tak ważny jest wybór książek.
pap
Zobacz listę książek polecanych przez Fundację ABCXXI