Trwa ładowanie...
10 lipca 2017, 15:02

Odwiedź dom zakazanych książek

Monumentalna replika greckiego Partenonu stanęła w niemieckim Kassel. Argentyńska artystka Marta Minujín zbudowała kopię greckiej świątyni ze stu tysięcy zakazanych książek. Performance jest częścią festiwalu Documenta 14 Art Festival odbywającego się w Kassel.

Odwiedź dom zakazanych książekŹródło:
d1qhtpt
d1qhtpt

Monumentalna replika greckiego Partenonu stanęła w niemieckim Kassel. Argentyńska artystka Marta Minujín zbudowała kopię greckiej świątyni ze stu tysięcy zakazanych książek. Performance jest częścią festiwalu Documenta 14 Art Festival odbywającego się w Kassel.

74 letniej Minujín pomagali studenci miejscowego uniwersytetu. Wybrano 170 tytułów, które w różnych okresach były zakazane w krajach całego świata. Umieszczone pod transparentną folią, książki owinięto wokół stalowej konstrukcji. ”Książkowy” Partenon to symboliczny sprzeciw wobec represji politycznych. Budowla stanęła przy Friedrichsplatz, w historycznym miejscu, w 1933 roku Naziści spalili tam dwa tysiące tomów. Była to wielka manifestacja niszczenia literatury uznanej za ”nieprawomyślną” przez niemieckich studentów. Akcja prowadzona w ramach większej kampanii niszczenia książek, w jaką zaangażowane były wówczas samorządy studenckie skupione wokół Deutsche Studentenschaft - Niemieckiego Związku Studentów. Happening prowokuje do zmierzenia się z trudną historią.

(img|744363|center)

Fot. Instagram yvonnesays

Documenta to jedna z najważniejszych na świecie wystawa sztuki współczesnej, odbywająca się co pięć lat w niemieckim Kassel i trwająca całe sto dni. Pierwsza odbyła się w 1955 roku. Dyrektorem artystycznym tegorocznego festiwalu jest Adam Szymczyk, polski krytyk sztuki i kurator.
Po raz pierwszy ten fantastyczny festiwal odbywa się nie tylko w Kassel, ale również w Atenach. Stąd też nawiązanie do Partenonu i wzgórz Akropolu.

d1qhtpt

(img|744364|center)

Fot. Instagram rachelmijaresfick

Documenta 14 potrwa do 17 września. Więcej informacji na: documenta14.de/en/

Zobacz też: Luksusowe rezydencje

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj