Trwa ładowanie...
jan karski
13 lipca 2010, 16:31

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Karskiego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana KarskiegoŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d3bj507
d3bj507

Tablicę upamiętniającą Jana Karskiego odsłonięto we wtorek w Warszawie. 13 lipca mija 10. rocznica jego śmierci. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jacek Najder.

- Jan Karski wykazał się niezwykłą odwagą i determinacją, zbierając dowody o zagładzie Żydów. Z tą wiedzą udał się w szczególną misję, aby dać świadectwo temu, co działo się w Polsce. Dane mu było rozmawiać z prezydentem Stanów Zjednoczonych i premierem Wielkiej Brytanii. To poświęcenie wymaga uczczenia - ocenił Najder.

W uroczystości wzięli udział ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner oraz były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski.

- Miałem wielki zaszczyt poznać Jana Karskiego jeszcze w latach 80. Mieszkałem z nim drzwi w drzwi w Waszyngtonie. To był wspaniały człowiek. Cieszę się, że w Warszawie odsłonięto tę tablicę, ponieważ naszych wielkich rodaków powinniśmy czcić. Niewielu mamy bohaterów międzynarodowych. * Jan Karski jest w wielkiej trójce: Pułaski, Kościuszko, Karski. Takich ludzi powinniśmy światu przypominać* - zaznaczył Kozłowski.

„W tym domu, w listopadzie 1939 roku, Jan Karski rozpoczął służbę w konspiracji. Polski dyplomata, oficer, emisariusz Polski Podziemnej i Rządu RP na Wychodźstwie, który zaalarmował świat o zbrodni Holocaustu” - napisano na tablicy umieszczonej na budynku przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

- Jego brat oraz żona popełnili samobójstwo, był świadkiem holokaustu. To był człowiek naznaczony tragedią - powiedział dziennikarzom Maciej Kozłowski.

Jan Karski , właściwie Jan Kozielewski, urodził się w 1914 roku w Łodzi. W 1939 roku uciekł z niemieckiego transportu i podjął działalność konspiracyjną. Zbierał materiały o zagładzie Żydów, informacje o niej przekazywał na Zachód. Był obywatelem Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj