Odsłonięcie tablicy upamiętniającej istnienie warszawskiej Kawiarni literackiej Państwowego Instytutu Wydawniczego (PIW), odbędzie się w niedzielę.
Kawiarnia Literacka mieściła się w księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego, przy ul. Foksal 17 w Warszawie. Obecnie nadal istnieje tam księgarnia PIW, w której sprzedawane są także książki innych wydawnictw.
W niedzielę na ulicy Foksal 17 zostanie odsłonięta tablica przypominająca istnienie w tamtym miejscu popularnej w środowisku artystycznym Kawiarni literackiej.
Kawiarnia istniała od przełomu lat 1950/1960 do lata 1968 roku.
- Była to pierwsze miejsce łączące w sobie możliwość wypicia kawy oraz kupienia książki i jej przeczytania; teraz jest to dość powszechne - zauważył podczas piątkowej rozmowy z PAP dyrektor PIW Rafał Skąpski.
Kawiarnię literacką odwiedzali m.in. pisarze Antoni Słonimski , Stanisław Jerzy Lec , Karolina Beylin.
- Bywali tam także m.in. Gustaw Holoubek, Henryk Tomaszewski, Janusz Głowacki , Adam Michnik - przypomniał Skąpski.
- To, że można było w tamtym miejscu w nieskrępowany sposób rozmawiać nie tylko o kulturze, ale także o polityce, budziło w gorącym roku 1968 niezadowolenie władz państwowych, dlatego ówczesny dyrektor PIW otrzymał polecenie, by kawiarnia przestała funkcjonować - opowiadał Skąpski.
- Gdy po wakacjach w 1968 roku stali bywalcy kawiarni przyszli do PIW, zobaczyli, że jest tam - w pierwszej części lokalu - tylko księgarnia. Część druga, w której mieściła się kawiarnia, została zamurowana - mówił dyrektor PIW.
Legendarny „stolik Słonimskiego ” przeniósł się wówczas do Czytelnika, a tam zaczął funkcjonować jako „stolik Konwickiego ”; nadal siadali przy nim jednak artyści bywający w Kawiarni literackiej.
- Odsłonięciem tablicy chcemy przypomnieć, że początki tego typu spotkań, rozmów w otoczeniu książek, miały miejsce w PIW-ie - powiedział Skąpski.
Jak dodał - zamierzeniem PIW jest przywrócenie wiosną 2009 roku kawiarni przy Foksal 17.
- Chcemy zorganizować coś w rodzaju kawiarni zbliżonej do wzorów współczesnych, w której sprzedawalibyśmy już wyłącznie książki PIW, ale można by też - przy ich lekturze - wypić kawę lub coś przekąsić - tłumaczył Skąpski.
Niedzielne odsłonięcie tablicy odbędzie się w ramach I Warszawskiego Salonu Książki.