Trwa ładowanie...
francja
23-04-2010 13:24

Odrodzony po dwustu latach rękopis

Odrodzony po dwustu latach rękopisŹródło: Inne
d1s6669
d1s6669

We Francji kończą się prace nad oryginalnym tekstem Rękopisu znalezionego w Saragossie Jana Potockiego. Tekst, który znamy dziś pod tym tytułem jest mocno posuniętą redakcją oryginału dokonaną przez polskiego tłumacza.

François Rosset z szwajcarskiej Lozanny i Dominique Triaire z francuskiego Montpellier odwiedzili kilkadziesiąt archiwów 14 krajów, by wyjaśnić okoliczności życia i twórczości pisarza. Dzięki ich pracy już niedługo ujrzymy prawdziwy tekst Rękopisu...:

" - Były trzy wersje - mówi Rosset. - Pierwsza - całkiem wstępna i zarzucona. Drugą, niedokończoną, Potocki napisał w 1804 roku, ale później zmienił koncepcję i napisał trzecią - pełną - w 1810 r.

W 1847 r. polski tłumacz Edmund Chojecki skompilował te dwie wersje - do 45 rozdziałów z wersji drugiej dodał zakończenie wersji trzeciej, trochę przerobił, żeby "pasowało", i tak powstał Rękopis znaleziony w Saragossie, który znamy - o pięć rozdziałów dłuższy niż w trzeciej wersji Potockiego, który powieść zamknął w 61 rozdziałach. Tę "redakcję tłumacza" znaliśmy do dziś jako oryginał".

d1s6669

Potocki jest autorem cenionym na świecie, ale też zaniedbanym. Gdy popełnił samobójstwo, bliscy woleli o nim zapomnieć. Nie zatroszczono się o dokumentację jego życia ani o rękopisy, które są od dwóch wieków rozproszone po archiwach Europy. Fragmenty niektórych tekstów nie mają oryginału, tylko odpisy. Taki los spotkał też Rękopis znaleziony w Saragossie.

Pisarz swój depresyjny żywot zakończył w 1815 roku samobójczym strzałem w głowę, używając poświęconej srebrnej kuli, codziennie opiłowywanej z gałki od cukiernicy.

Na zdjęciu: Jan Potocki.

d1s6669
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6669

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj