Trwa ładowanie...

Odnaleziony dramat Lema

Odnaleziony dramat LemaŹródło: Inne
d9ql4v6
d9ql4v6

Po ponad 50 latach odnalazł się satyryczny utwór Stanisława Lema pt. Korzenie. To prześmiewczy dramat o świetlanej przyszłości komunizmu i geniuszu Stalina - donosi „Gazeta Wyborcza”.

Utwór przeznaczony był do wykonywania w wąskim kręgu przyjaciół; był rozrywką wśród PRL-owskiej inteligencji popularną, ale i niebezpieczną.

Przez pół wieku pisarz uważał go za zaginiony.
- Po raz pierwszy usłyszałam ten utwór jeszcze w czasach kawalerskich Staszka, chyba około 1949 r. Staszek czytał go przyjaciołom, wcielając się we wszystkie postacie, najlepszy był w roli kobiecej - wspomina Barbara Lem, żona pisarza.

Przez lata dramatu poszukiwał sekretarz pisarza Wojciech Zemek.
- Co jakiś czas pan Lem pytał, czy już znalazłem. A teczkę, w której był ten utwór, miałem wielokrotnie w rękach - mówi.

Jak się okazało, pisarz ukrył dramat w maszynopisie niedokończonego kryminału w stylu Chandlera z napisem Sknocony kryminał, który zaczął pisać w połowie lat 50.

Korzenie i Sknocony kryminał ukażą się po raz pierwszy w edycji dzieł Lema przygotowanej przez „Gazetę Wyborczą”.

d9ql4v6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ql4v6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj